reklama

Spitfiry a hurricany proti messerschmittům – Bitva o Británii s Ewanem McGregorem zuří na Prima PLAY

Bitva o Británii s Ewanem McGregorem  (1) - Hawker HurricaneBitva o Británii s Ewanem McGregorem (1) - Hawker Hurricane

Co potřebujete vědět, abyste mohli pilotovat letadlo z druhé světové války?

Synonymem letecké bitvy o Británii se stal stíhací letoun Supermarine Spitfire. V létě 1940 ale britské ostrovy proti německé luftwaffe bránilo jen necelých 400 těchto strojů. Tíhu bitvy s německými stíhači a bombardéry nesla jiná stíhačka. Byl to Hawker Hurricane, jichž měla RAF k dispozici přes 1700. Herec a fanda do létání Ewan McGregor a jeho bratr Colin v první části dokumentu Bitva o Británii na Prima PLAY pátrají po okolnostech tehdejšího vítězství.

 

Jen 35 kilometrů dělilo v létě 1940 nejsilnější armádu a letectvo světa, německý wehrmacht a luftwaffe, od břehů Británie. Z anglických silnic zmizely směrové tabule, nádraží zůstala bez názvů. Nejen v Anglii, ale i v Evropě tehdy jen málokdo předpokládal, že se Hitler zastaví na francouzské straně Lamanšského průlivu.

 

Aby ale německá armáda mohla zaútočit na Anglii, musela se nejprve vypořádat s britským loďstvem a především letectvem. To mělo proti výkonným německým stíhačkám Messerschmitt Bf 109 jednu účinnou protizbraň – radarový systém táhnoucí se po celé délce pobřeží. Díky němu a také díky třiceti tisícům leteckých pozorovatelů mohlo být přibližně 3000 stíhacích pilotů RAF rychle a účelně nasazováno proti útočícím letadlům.

Colin McGregor je pilot RAF zvyklý létat na současných letadlech. Rozhodne se ale absolvovat stejný výcvik, jako piloti na začátku druhé světové války. Jeho cílem je posadit se do kokpitu legendárního spitfiru...

Dokument Bitva o Británii s Ewanem McGregorem sledujte na Prima PLAY.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama