reklama

Slovensko vyšle do vesmíru vlastní družici! Gratulujeme!

cubesat Foto: cubesatFoto: All

V květnu má do vesmíru letět první slovenská družice!

Do vesmíru by letos v květnu měla letět první slovenská družice. Na oběžnou dráhu kolem Země ji podle serveru aktuality.sk dopraví nosná raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX. Startovat bude z letecké základny Vandenberg v Kalifornii.

Slovenský satelit skCube patří mezi experimentální nanodružice CubeSat. Jeho velikost je 10 x 10 x 10 centimetrů a hmotnost jeden kilogram. Aparát se bude pohybovat na oběžné dráze ve výšce 450 až 720 kilometrů nad zemským povrchem. Planetu obletí při rychlosti 28 000 kilometrů za hodinu přibližně jednou za 90 minut.

Satelit bude vybavený palubním počítačem a malou kamerou. Ponese také zařízení pro experimentální příjem velmi dlouhých radiových vln pocházejících z hlubin vesmíru a z horních vrstev zemské atmosféry.

Podle aktualit.sk jsou všechny komponenty vyrobené na Slovensku. Odborníci z Bratislavy, Košic a Žiliny na družici pracovali čtyři roky.

"Slovenští vědci a odborníci se v minulosti podíleli na projektu československé družice Magion a mnohá zařízení s úctou obstála i na palubách zahraničních družic, ale i orbitálních stanic. Nikdy jsme však na oběžnou dráhu nevypustili těleso, které bychom sami vyvinuli a řídili," řekl předseda slovenské vesmírné agentury SOSA (Slovenská organizace pro vesmírné aktivity) Jakub Kapuš, který je rovněž vedoucím projektu skCUBE.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Příběh pochutin Foto:
06:05 07:05
13%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama