reklama

Sídliště teroristů: veselý Molenbeek je dystopické město, odkud přichází nebezpečí

Molenbeek - Obrázek 3 Foto: Molenbeek - Obrázek 3Foto: Wikimedia Commons

Proč z jednoho belgického sídliště pochází tolik teroristů?

Do 13. listopadu 2015 drtivá většina Evropanů o belgickém Molenbeeku nikdy neslyšela. Přitom mezi experty na začleňování menšin a mezi sociology to bylo téma, které se řešilo desítky let. Jak se z nejtypičtějšího belgického městečka stala bašta islamistických teroristů?

Příběh Molenbeeku je do značné míry typickým pro celou Evropu a její vývoj za poslední stovky i desítky let. Už někdy ve 13. století se stal součástí Bruselu, ale vždy byl značně specifický. Už jen jeho jméno naznačovalo, že je to klasické belgické městečko – Molenbeek znamená něco jako větrný mlýn u potoka. Ve středověku přitahoval Molenbeek desetitisíce poutníků z celé Evropy; především díky pramenu Svaté Gertrudy, který měl údajně léčivé účinky. Co způsobilo změnu z křesťanského poutního místa na baštu islamistů?

Za všechno může 19. století a zběsilé tempo, s jakým tam zrychloval průmyslový růst. Molenbeek ležící na okraji Bruselu, představoval ideální místo, kam se mohl šířit průmysl. A protože továrny potřebují dělníky a usazovaly se tu desetitisíce lidí, znovu získal samostatnost na Bruselu, a dokonce se mu říkalo Malý Manchester. Jeho rozvoj znevýhodňovala v podstatě jen jeho poloha – kvůli okolí se nemohl rozvíjet do prostoru a tak se tu neustále zvyšovala hustota obyvatelstva.

V době vrcholného rozkvětu to tu vypadala jako v povídce od Dickense: veliké množství chudého a špatně kvalifikovaného dělnictva, spousta špíny, hlava na hlavě a také spousta přistěhovalců. Za prací sem jezdili především Francouzi ale také mnoho dalších menšin z celé Evropy.

Ještě před první světovou válkou ale pak přišel úpadek. S tím, jak se měnil charakter Evropy z průmyslové na post-industriální, začala ubývat pracovní místa, stoupala nezaměstnanost a továrny dříve prosperující zavíraly jedna po druhé. Stoupala kriminalita a s příchodem Hospodářské krize ve 30. letech 20. století začal Molenbeek upadat do chudoby a deprese.

Historická lekce

Z tohoto úpadku se nikdy nevzpamatoval – jeho osud je v tom podobný třeba americkému Detroitu: také on se v době růstu rozvíjel příliš rychle, chaoticky a neorganizovaně na to, aby bylo město životaschopné v době hospodářského útlumu. A pak přistěhovalci… Molenbeek je přitahoval v době konjunktury jako svíčka můru. Hledali zde štěstí, bohatství – a díky nízkým životním nákladům i spoustě nekvalifikované práce zde vlastně všechno nalézali. S Francouzi se sem dostali i obyvatelé jejich kolonií, společně s imigranty z východu Evropy sem zase zamířili muslimové z Balkánu…

Jejich počet pomalu ale jistě narůstal – dnes se k islámu hlásí asi 80 procent místního obyvatelstva. Podle analytiků to není takový problém jako chudoba. Přestože je Belgie stát bohatý a blahobytný, v Molenbeeku je vše jinak. Jako by se tu koncentrovaly všechny hospodářské problémy země: nezaměstnanost se zde pohybuje kolem 30 procent, mezi mladými dokonce překročila vloni 37 procent.

Článek

Malý terorista si skládá svou první zbraň. Foto:

Ze kterých turistických cílů se staly země terorisů? Odpovídá Andor Šándor

Jak jste si letos vybírali dovolenou? Co hrálo hlavní roli? Nejlepší cena? Nejkrásnější moře? Nebo aspoň relativní bezpečí? Možná, že jste se báli, abyste neskončili jako...

Na šesti kilometrech čtverečních se tu tísní skoro 100 000 lidí, je zde vysoká kriminalita a Belgii se nedaří zdejší situaci zlepšit. Navíc odcházejí i velcí ekonomičtí hráči – podnikat zde je pro ně příliš riskantní. Například nadnárodní korporace BBDO roku 2011 oznámila, že Molenbeek Sain Jean (jak zní oficiální název této municipality) opouští – příčinou bylo 150 přepadení jejích zaměstnanců během jediného roku.

Terorismus

V poslední době se Molenbeek stále častěji spojuje s činností Islámského státu v Evropě. Oprávněně? Dá se říci, že ano: nejméně 15 teroristů z poslední doby mělo nějaké napojení na Molenbeek. Jak bude belgická vláda tento problém řešit? Nebude to vůbec jednoduché: některé práce z posledních let sice ukazují, že se zde mírně snižuje kriminalita – především díky koordinovaným snahám znepokojených rodičů. Rozhodně se ale opět ukazuje, že zbavit se na čas problémů tím, že všechny odsuneme na jedno místo, prostě nefunguje…

Článek

CdG Foto:

Pomsta se blíží – Francie proti teroristům vysílá letadlovou loď

Francouzský prezident před pár dny oznámil, že jeho země vysílá do boje proti Islámskému státu svou největší chloubu – letadlovou loď Charles de Gaulle.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama