reklama

Rusům se podivně ztratila vojenská družice. Co se stalo a zřítí se k Zemi?

Start družice Kanopus ST Foto: Start družice Kanopus STFoto: All

Rusko ohlásilo ztrátu armádní družice, měla sledovat ponorky...

Ruská armáda ztratila družici Kanopus-ST, kterou v sobotu vynesla z polárního kosmodromu v Plesecku na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz. Oznámil to dnes ruský list Vedomosti s odvoláním na zdroje v ministerstvu obrany. Ze dvou družic umístěných na dráhu kolem Země podle ruských zdrojů pracuje jen jedna. Druhá v příštích několika dnech shoří v atmosféře.

Ruský list spekuluje, že Kanopus-ST měl být součástí ruského systému protivzdušné a protiraketové obrany. Podle informací ruských expertů měla družice sledovat světové oceány a zaznamenávat pohyb ponorek na hladině i v hlubinách.

Armáda nejdřív oznámila, že aparát byl bez potíží vynesen na oběžnou dráhu a funguje normálně. Později ale připustila, že o družici přijde. Příčinou je zřejmě vadný spoj mezi družicí a nosnou raketou, který se včas neuvolnil.

Družice podle Vedomostí už začala klesat, do atmosféry vstoupí za dva až tři dny. Zda lze očekávat dopad úlomků aparátu na Zemi, list neuvádí.

UPDATE:

V atmosféře nad Atlantickým oceánem dnes ráno shořela ruská vojenská družice Kanopus-ST, která po sobotním startu vypověděla poslušnost. Oznámila to ruská média s odvoláním na armádní zdroje. Aparát se po startu z polárního kosmodromu Pleseck pozdě odpojil od nosné rakety a stal se neovladatelným. Jeho vývoj podle ruských zdrojů trval patnáct let.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama