reklama

Rusko oznámilo, kdy otevře nový kosmodrom. Kdy z něj odletí první raketa?

Současný stav kosmodronu Vostočnyj. Zatím to na start nevypadá... Foto: Současný stav kosmodronu Vostočnyj. Zatím to na start nevypadá...Foto: All

Premiéra nového ruského kosmodromu je v plánu na 27. dubna...

První start kosmické rakety z nového ruského kosmodromu Vostočnyj se uskuteční 27. dubna. Oznámila to dnes v Moskvě ruská kosmická agentura Roskosmos. Z odpalovací rampy má nosná raketa Sojuz 2.1a vynést na oběžnou dráhu tři kosmické aparáty.

Kosmodrom Vostočnyj, který na Dálném východě nedaleko čínských hranic začala Moskva budovat v roce 2010, má snížit závislost ruské kosmonautiky na kazašském Bajkonuru. Plně ho ale nahradit nemá, podle Roskosmosu se s využitím Bajkonuru počítá až do roku 2050, kdy vyprší smlouva o ruském pronájmu. Rusko rovněž využívá kosmodrom v polárním Plesecku, který většinou slouží ruské armádě.

Článek

Krása Bajkonuru - Obrázek 1 Foto:

Nejen Bajkonur a Cape Canaveral: Znáte 22 světových kosmodromů?

Ve světě funguje více než 20 kosmodromů.

 

První start na novém kosmodromu se měl podle původních záměrů uskutečnit už loni v prosinci. Stavbu za víc než 100 miliard rublů (35 miliard korun) ale provázely značné problémy, dělníci si stěžovali na zpožďování výplat, docházelo ke stávkám a prostojům. Ruské soudy projednávají několik rozsáhlých kauz rozkrádání a defraudací. Stát údajně při stavbě přišel o pět miliard rublů.

Z rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina byl nakonec první start přenesen na letošní duben, kdy ruská kosmonautika slaví 55 let od startu Jurije Gagarina, prvního kosmonauta světa.

Generálka startovací rampy podle Roskosmosu v březnu proběhla bez problémů, prověřena byla čerpadla pro dodávku raketového paliva, komunikační spoje a stav palubních přístrojů Sojuzu. Nosná raketa má na oběžnou dráhu vynést výzkumné družice Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218.

ČTK

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama