reklama

Ohrožené opice má zachránit sledování televize. Ano, dává to smysl...

Langur a televize Bravia Foto: Langur a televize BraviaFoto: All

Jak mohou televize pomoci opicím? Hodně...

The Aspinall Foundation, známá mezinárodní nezisková organizace, která se zabývá ochranou zvířat, nainstalovala 4K televizory do výběhů primátů. Ti se díky sledování detailních a realistických záběrů chráněných oblastí připravují na návrat do svého přirozeného habitatu, k němuž bude docházet postupně od roku 2016.

Jedná se o pilotní fázi – jednu z několika – právě probíhajícího programu, jehož cílem je připravit lemury a hulmany na jejich budoucí život. Televize učí primáty, jak se vyrovnat s novými situacemi a objekty.

Tento týden nechala rezervace Port Lympne Reserve v anglickém hrabství Kent do svých výběhů pro lemury a hulmany nainstalovat nejmodernější 4K Ultra HD televizor. Tento experiment je součástí celosvětového programu záchrany volně žijících živočišných druhů Back to the Wild. Díky němu mohou primáti sledovat v televizi své přirozené prostředí na Jávě a Madagaskaru a seznámit se tak – v detailně vykreslené a naprosto věrné 4K kvalitě obrazu – se svým možným budoucím domovem.

 

Simon Jeffery, Animal Manager, Port Lympne Reserve, k tomu uvedl: „V Port Lympne neustále hledáme nové způsoby, jak zvířata stimulovat a ozvláštnit jejich pobyt zde. Používáme k tomu celou řadu metod, aby si udržela svoji přirozenou zvídavost a zůstala zdravá. Někdy s nimi pracujeme pomocí vůní a chutí nebo jim nainstalujeme prolézačky, přineseme nové hračky – ale tentokrát jsme chtěli zkusit něco jiného: zjistit, zda by je zajímal jejich přirozený habitat v divoké přírodě. Naše velké výběhy jsou navržené tak, aby se co nejvíce blížily přirozenému prostředí, v němž zvířata žijí; rozhodli jsme se také dát našim lemurům a hulmanům možnost nahlédnout do skutečné přírody, která se může někdy v budoucnu stát jejich domovem."

Simon Jeffery dodává: „Od roku 2012 jsme zpět do chráněných lesů na Jávě vrátili několik skupin hulmanů, gibonů a také hulmana sundského z rezervace Port Lympne Reserve a z našeho sesterského parku Howletts Wild Animal Park. Plán je takový, že tato konkrétní skupina hulmanů bude navrácena do přírody v roce 2016. Přestože již delší dobu úzce spolupracujeme s místními obyvateli Madagaskaru, zatím jsme do přírody tohoto jedinečného ostrova nevrátili žádné lemury narozené v zajetí. Naše průzkumy a terénní příprava byla velmi úspěšná a jsme nesmírně rádi, že můžeme začít uvažovat o možnosti návratu lemurů zpět do divoké přírody, kam patří.“

Rezervace Port Lympne Reserve, která je součástí The Aspinall Foundation, aktivně chrání vzácné a ohrožené druhy zvířat a, kdykoliv je to možné, navrací je do chráněných oblastí v divoké přírodě. Port Lympne je aktivním členem celosvětových výměnných a chovatelských programů a má na svém kontě celou řadu chovatelských úspěchů.

Program návratu zvířat do divoké přírody zahrnuje také část věnovanou přípravě příslušné infrastruktury: v terénu jsou nasazeny týmy, které monitorují situaci před a po vypuštění zvířat, jsou vybudovány aklimatizační výběhy, aby si zvířata mohla zvyknout na svůj nový domov. Samozřejmostí je také postupný přechod na jiný typ stravy. Na celý proces bedlivě dohlížejí veterináři a ošetřovatelé, aby byl jeho průběh co nejhladší.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama