reklama

Objevili jsme 60metrového krakena, tvrdí záhadologové

Kraken? Foto: Kraken?Foto: Google Earth

Krakenem se nazývá monstrózní krakatice nebo chobotnice – tvor, kterého současná věda zatím nepopsala…

O setkání s krakenem psaly stovky starověkých i středověkých námořníků. Podle dnešních biologů to je nesmysl, existenci tak velkého tvora moderní věda nepřipouští. Ale co je pak na fotografii, na niž upozornili záhadologové z webu UFO Sightings Daily?

„Vypadá to jako kraken,“ popsal na tomto webu fotografii z Google Earth její objevitel Scott C. Waring. Podle Googlu je věc na snímku dlouhá asi 30 metrů, podle Waringa je jasně vidět, že jde pouze o část krakena, jeho celé tělo i s chapadly musí mít přes 60 metrů.

Snímek pochází z 9. dubna 2016 a byl pořízen na souřadnicích 63° 2'56.73"S 60°57'32.38"W. Waring se prý nejprve domníval, že jde o plesiosaura, ale později názor změnil. Na ufologickém serveru se ovšem o identifikaci tvora rozpoutala vášnivá hádka: jiní uživatelé totiž objekt považují za jednoznačně vytvořený strojově. „Musí“ to tedy logicky být něco vyrobeného mimozemskou nebo oceánskou civilizací…

Kraken? Foto: Kraken? Foto: Google Earth

Pochopitelně považujeme tyto úvahy za zcela zcestné. Rychlé úvahy bez jakékoliv podrobnější analýzy jsou vždy k ničemu – kromě rozpoutání emocí v bulvárním tisku. Nicméně téma je to zajímavé i pro nás, a to z jednoho prostého důvodu: zrovna před několika týdny totiž mořští biologové oznámili, že by hlavonožci žijící v hlubinách oceánů mohli dosahovat mnohem větších rozměrů, než jsme se doposud domnívali.

Biologové prozkoumali doposud asi 130 druhů velkých hlavonožců. Ty největší krakatice a kalmaři mohou měřit až neuvěřitelných 13 metrů. Jenže nová studie publikovaná teď v odborném časopise LiveScience tvrdí, že v oceánech musí žít i mnohem větší kousky – velké jako autobus…

Autor kontroverzní práce je mořský biolog J. Paxton, ekolog a statistik v jedné osobě. Tento vědec, který pracuje na University of St. Andrews, použil pro svůj výzkum statistické metody. Jeho výzkum se od předchozích podobných prací zásadně liší: až doposud se vědci zaměřovali především na porovnávání velikosti nalezených chapadel a jejich otisků na tělech vorvaňů – jiná data totiž v podstatě o krakaticích a kalmarech nemáme; žijí tak hluboko, že se s nimi lidští výzkumníci reálně prostě nesetkávají. Nová studie ale pracuje s údaji o velikosti zobáků…

Článek

Krakatice a vejce Foto:

VIDEO: Když rodí krakatice, je to mnohem romantičtější, než tušíte!

Čerstvě zrozené krakatičky, tvorové, kteří dorostou do obrovitých velikostí, v počátcích svého života vypadají jako malé hvězdičky…

 

Hlavonožci jsou totiž vybavení zobanem, který je svým vzhledem velmi podobný tomu papouščímu. Také tyto zobáky bývají nacházeny ve vnitřnostech vorvaňů. Z jejich rozměrů se dá extrapolovat i celková délka těla krakatice; chapadla a další měkké části se rozpadají a natahují, jejich měření je tedy značně nespolehlivé.

Podle Paxtona jsou jeho data přesvědčivá: řada úlomků zobáků naznačuje, že desetimetrových a zřejmě i dvacetimetrových krakatic může být v oceánech značné množství. Doposud jsme se s takovými obry nesetkali, tedy pokud budeme ignorovat svědectví středověkých rybářů a velrybářů 19. století. Na videu poprvé největší z krakatic, majestátní Architeuthis dux, nafilmovali Japonci až roku 2004 – tento exemplář měřil sedm metrů. Z ostatků mrtvých kratatic nacházených na břehu se dá celková velikost odhadovat jen těžko, právě proto, že po smrti ochabují svaly, a jelikož je tělo hlavonožců bez kostí, prostě se roztáhne a působí pak jako mnohem větší.

 

Článek

Magnapinnna, hlubinná krakatice Foto:

Jako z hororu: vědci natočili obří krakatici s extrémními chapadly

Ještěže se člověk nemůže jen tak potopit do hloubky 3300 metrů pod hladinou. Žijí tam totiž tvorové, které by chtěl asi potkat jen málokdo.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama