reklama

Nový problém USA: Američané jsou takoví hypochondři, až to znemožňuje výrobu nových léků!

Léků není nikdy dost Foto: Léků není nikdy dostFoto: profimedia

Americká hypochondrie maří testy nových léků, zjistila studie...

Hypochondrie mezi Američany může mařit vývoj nových léků. Vyplývá to z nové kanadské studie, která zjistila, že v USA znepokojivě sílí placebo efekt. Jde o nevysvětlitelný vědecký fenomén, který, jak se zdá, se nikde jinde na světě v takové podobě nevyskytuje, napsal zpravodajský server The Times.

Problém spočívá v tom, že u uživatelů mizí rozdíl mezi tím, když dostanou nový lék proti bolesti a když jim je podáno pouhé placebo, tedy neutrální látka, o které je ovšem pacient přesvědčen, že se jedná o lék. Tím je ale pro farmaceutické firmy, jež testují nové preparáty, čím dál těžší zjistit, zda daný lék skutečně funguje.

Analýza celkem 84 amerických testů nových léků ukázala, že se v letech 1996 až 2013 zmenšil rozdíl mezi analgetiky a placebem z 27 procent na devět procent. Nikde jinde podobný trend zaznamenán nebyl.

Článek

Věčné mládí Foto:

Dočkáme se pilulky věčného mládí? Léky proti stárnutí už podstoupily první klinické testy

Věčné mládí nemusí být jen snem nebo nabídkou podvodníků...

 

Vedoucí studie Jeffrey Mogil z McGillovy univerzity v kanadském Montrealu uvedl, že šokující nebylo zjištění, že sílí reakce na placebo, ale skutečnost, že se tak děje jen v Americe. Jedním z vysvětlení může být to, že je americká kultura až příliš uvyklá na medikamenty. Zhruba každý dvacátý Američan trpí hypochondrií a dokonce i drobné zdravotní potíže se léčí léky.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Životodárný spánek Foto:
02:55 03:45
74%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama