reklama

VIDEO: Neurochirurg, který zavraždil 60 lidí. Seznamte se s doktorem Swangem, sériovým vrahem z USA

injekce, strášák bolesti a krve Foto: injekce, strášák bolesti a krveFoto: CC BY-SA 3.0

Příběh lékaře s neukojitelnou touhou zabíjet sledujte v dokumentu Nedotknutelní: Opojení mocí na Primě PLAY.

Nadaný student, který nesnášel kritiku, a později špičkový neurochirurg Michael Swango měl jednu neblahou vlastnost – chorobně toužil zabíjet lidi. Prokázat mu tuto zálibu ale nebylo vůbec jednoduché. Odhaduje se, že v letech 1978–1997 se podílel na šesti desítkách smrtelných otrav a nečekaných úmrtích v nemocnicích napříč Spojenými státy a také v Zimbabwe. S vyšetřovateli z FBI hrál smrtící hru na kočku a myš a pokaždé, když si pro něj přišli, jednoduše zmizel. Přesto i bezchybný Swango udělal osudovou chybu. Hon na šíleného chirurga sledujte v dokumentu Nedotknutelní: Opojení mocí na Primě PLAY.

 

Agenti FBI doktora Swanga dopadli v roce 1997 ve chvíli, kdy se ze Zimbabwe, kde mu začínala hořet půda pod nohama, vracel pod svým pravým jménem do USA. Na letišti v Chicagu se všímavý imigrační úředník podíval do tehdy nově zaváděného elektronického registru hledaných osob, aby zjistil, že před ním stojící sympatický chlapík je hledaný Interpolem. Swango si přitom chtěl v USA vyřídit nový pas – měl v té době domluvenou práci v Královské nemocnici v Saúdské Arábii.

Máme na něj jen padělání dokumentu

Zatčení Swanga byla jedna věc, jeho odsouzení věc druhá. Aby vyšetřovatelé vůbec dostali doktora za mříže, obžalovali ho nejprve z padělání federální listiny a zneužití poštovního úřadu k jejímu doručení. Šlo o to, že Michael Swango si před časem kvůli přijetí do jedné americké nemocnice zručně vyrobil diplom na falešné jméno. Soud odsoudil Swanga na 41 měsíců žaláře.

Wexnerovo zdravotnické centrum univerzity v Ohiu Foto: Wexnerovo zdravotnické centrum univerzity v OhiuFoto: archiv The Ohio State University Wexner Medical Center

 

Po celou tu dobu se týmy FBI horečně snažily vyhledat v chorobopisech podivně zemřelých pacientů v nemocnicích, kde Swango působil, jakékoliv náznaky svědčící o tom, že je zabil. Nakonec byla exhumována čtyři těla a provedena toxikologická analýza. Týden před vypršením trestu stanul Swango znovu před soudem, tentokrát pro čtyřnásobnou vraždu. Swango se okamžitě přiznal a v roce 2000 dostal trojnásobný trest doživotí bez možnosti propuštění.

Ani ve vězení ale nebyl zcela bezpečný. Dokázal vyrobit jed prakticky z čehokoliv a i za mřížemi se pokoušel vraždit – nabízel se jako lékař spoluvězňům. Odborníci charakterizují jeho stav jako nevyléčitelný. Odhaduje se, že během své kariéry zabil nejméně 60 lidí.

Fascinující příběh lékaře s neukojitelnou touhou zabíjet sledujte v dokumentu Nedotknutelní: Opojení mocí na Primě PLAY.

(mih)

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama