reklama

VIDEO: V pekle pouště Namib zachraňuje lidi i kobylky trnitý meloun

Poušť Namib s charakteristickými obřími dunami Foto: Poušť Namib s charakteristickými obřími dunamiFoto: Luca Galuzzi/Wikimedia Commons

V dokumentu Mezi nebem a zemí pocítíte naplno tvrdý život Křováků.

Namib znamená „místo, kde nežijí lidé“. Jeden z nejstarších národů Afriky, Topnaarové, to ale dokázal. Pomohl mu v tom zvláštní druh pichlavého melounu, naras bodlinatý. Ten roste výhradně v Namibii a jeho rozšíření je závislé na tenčících se zásobách vody. Naras je přitom jedinou obživou Topnaarů, kteří plody sklízejí od února do dubna a pak od srpna do září.

Spásná rostlina

Naras bodlinatý (Acanthosicyos horridus) je asi 1 metr vysoký bohatě větevnatý keř, který vyrůstá z masivního až 15 metrů dlouhého kořene chráněného proti vyschnutí silnou kůrou. Místo listů jsou větve narasu opatřené tuhými trny.

 

Plody melounu narasu se zužitkují celé. Dužina se může jíst čerstvá nebo nakrájet na plátky a sušit, případně se až pět hodin vaří, aby se z ní připravila výživná polévka. Semínka melounu po opražení připomínají svou chutí mandle. Ve velkém se dopravují do sousední Jihoafrické republiky, kde se jako pochutina prodávají v malých sáčcích.

Kromě Topnaarů je na trnitém melounu závislý ještě jeden živočich – je to pancéřovaná pouštní kobylka Acanthoproctus diadematus. Tento podivně vyhlížející endemický tvor se v noci pohybuje po táhlých dunách pouště Namib mezi jednotlivými houštinami melounů, přičemž dokáže být aktivní i při relativně nízkých teplotách kolem 10 stupňů Celsia.

Namibijská pancéřovaná kobylka Acanthoproctus diadematus Foto: Namibijská pancéřovaná kobylka Acanthoproctus diadematusFoto: Jochen Smolka/Flickr.com

 

Prastaré etnikum

Topnaarové jsou součástí Námů a obývají zřejmě nejnehostinnější část pouště Namib v okolí Walvis Bay. Etnicky patří mezi takzvané Křováky (často nazývané Sany), kteří před desítkami tisíc let obývali celou jižní část Afriky. Expanze bantuských kmenů je však někdy kolem roku 1000 před naším letopočtem zatlačila do neúrodných oblastí Namibie. Zatímco Bantuové (v Namibii je reprezentují například Ovambové nebo Hererové) se tradičně věnovali chovu dobytka, Sanové se vždy živili lovem a sběrem drobných živočichů, oříšků a plodů.

Článek

Kolmanskop v Namibii Foto:

Německá města v Namibii vydala tuny diamantů, teď jsou obydlím duchů.

Poušť postupně pohlcuje kdysi prosperující města německých horníků. Dokument Zapomenutá města pokračuje na Primě PLAY.

 

(mih)

První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama