Muž přežil jadernou explozi v Hirošimě i Nagasaki. Od epicenter byl jen 3 kilometry

Cutomu Jamaguči měl těžko uvěřitelné štěstí. Spěchal z Hirošimy, na kterou dopadla 6. srpna 1945 první atomová bomba, domů do Nagasaki, aby zde o tři dny později zažil ošklivé déjà vu.

Když mu bylo 29 let, vydal se Cutomu Jamaguči jako lodní inženýr na cestu do Hirošimy a 6. srpna 1945 se ocitl tři kilometry od epicentra výbuchu první atomové bomby. Zraněný na rukou a v obličeji se s vypětím všech sil prodral se svými dvěma kolegy troskami Hirošimy, až se o den později dostal do svého rodného města – Nagasaki. Tři dny po Hirošimě, 9. srpna, následoval výbuch druhé bomby. Jamaguči se tak jako jeden z mála stal obětí hned dvou atomových bomb, ale zemřel až v roce 2010 ve věku 94 let.

Čtěte více: Atomová bomba v Hirošimě proměnila 80 000 lidí v kostry. Podívejte se na hrůzné záběry přeživších

Šťastná náhoda v Hirošimě

Cutomu Jamaguči navrhoval námořní tankery pro koncern Mitsubishi a v tehdejším rušném přístavu Hirošimě bydlel v ubytovně na okraji města. V osudný den se spolu se dvěma svými kolegy Akirou Iwanagem a Kunijošim Satou naposledy vydali do práce – následující den měli po tříměsíčním pobytu v Hirošimě odjet evakuačním vlakem zpět do Nagasaki. Cutomu si ale na pokoji zapomněl své hanko – osobní pečetidlo, které mu mimo jiné umožňovalo cestovat po Japonsku.

Vrátil se pro něj, zatímco kolegové šli napřed. Když procházel kolem batátového pole, zaslechl hluk malé letky bombardérů B-29 amerického letectva. Protináletové sirény se nerozezněly, protože šlo jen o několik letadel. Z jednoho byly nejdříve padákem spuštěny přístroje na pozorování dopadu bomby. O několik chvil později k zemi zamířila první atomová bomba, aby vybuchla ve výšce zhruba 600 metrů nad Hirošimou.

Pro Spojené státy byla Hirošima strategicky důležité město – stejně jako v Tokiu i zde sídlilo císařské vojenské velitelství. Tehdejší populace činila kolem 350 000 lidí, z nichž asi 140 000 zemřelo. V jádru výbuchu dosahovaly teploty několika tisíc stupňů Celsia a tramvaje projíždějící pod bombou setrvačností pokračovaly dál mnohdy se zuhelnatělými těly pasažérů držících se stále tyčí uvnitř.

Domů, do Nagasaki

Jamaguči měl těžce popálenou ruku a obličej, ale přežil. Podařilo se mu najít své dva kolegy a společně se dostali na čtyři kilometry vzdálené nádraží, odkud druhý den odjeli evakuačním vlakem do Nagasaki. Tady se Jamaguči nechal v nemocnici ošetřit a 9. srpna ráno vyrazil do práce. O tom, co se stalo v Hirošimě, v té době nikdo nevěděl mimo jiné i proto, že zprávy podléhaly armádní cenzuře.

Právě v okamžiku, když ovázaný Jamaguči svému nadřízenému vyprávěl o katastrofě, která postihla Hirošimu, dopadla v 11.02 na Nagasaki druhá americká atomová bomba. V Nagasaki žilo kolem 250 000 obyvatel, 74 tisíc z nich přišlo o život. I tentokrát byl Jamaguči tři kilometry daleko od epicentra a opět přežil. Jamaguči si své tragické zážitky nechával přes 60 let pro sebe, promluvil teprve několik let před svou smrtí.

Zdroj: Lidovky.cz / History Channel / India Times

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom