reklama

VIDEO: Děsivá léčebna ve Virginii má na kontě 100 tisíc mrtvých pacientů. Dívejte se na Primě PLAY

Opuštěná psychitrická léčebna ve Virginii Foto: Opuštěná psychitrická léčebna ve VirginiiFoto: Pinterest.com

Obří psychiatrická léčebna v americkém Westonu a letovisko u Saltonského moře v Kalifornii jsou dalšími místy, která člověk za dramatických okolností opustil. Dívejte se v dokumentu Zapomenutá města na Primě PLAY.

V kopcích Západní Virginie, v chladných a mrtvých odděleních ústavu pro duševně nemocné stále straší temná tajemství. Odhaduje se, že za dobu jeho existence zde zemřelo až 100 000 pacientů. Transalleghenský ústav choromyslných ve Westonu, kde se teprve v 70. letech přestalo s lobotomiemi, je už víc jak deset let opuštěný. A podobný osud postihnul i kdysi rušné letovisko na břehu umělého Saltonského moře v Kalifornii. Projít oběma děsivými místy se můžete v dalším díle dokumentární série Zapomenutá města na Primě PLAY.

Weston: Děsivou léčebnou se prohánějí duše pacientů

Velkorysá stavba Transalleghenského ústavu choromyslných podle návrhu architekta Thomase Kirkbridea začala v roce 1858. Její výstavbu přerušila občanská válka, během níž se tehdejší Virginie odtrhla od USA a připojila se k jižanské Konfederaci. Hlavní část stavby zamýšlené jako největší budova z ručně štípaného kamene v Severní Americe byla otevřena v roce 1880.

 

Léčebna měla původně pojmout 250 duševně nemocných pacientů, ve skutečnosti se jich ale do pokojů a chodeb v 50. letech 20. století vměstnalo až 2400. Léčebna v té době nabízela nejen úhledné pokoje s koberci, křesílky a závěsy v části rekonstruované po požáru v roce 1935, ale také křídla se studenými zdmi, blikajícími stropními lampami a holými podlahami jen s nejnutnější výbavou.

Po dlouhá desetiletí zde pacienti s množstvím duševních chorob ve specializovaných lékařských pavilonech podstupovali nejrůznější léčebné procedury, z nichž mnohé byly dosti drastické. Patřila k nim například lobotomie, při níž se přerušovala nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Tato „léčebná“ metoda se ve Westonu praktikovala až do 70. let minulého století. Uvádí se, že za celou dobu existence Transalleghenského ústavu choromyslných v něm z nejrůznějších důvodů zemřelo na 100 000 pacientů.

Článek

Černobylská škola Foto:

Černobyl: zvířatům se tu po explozi jaderné elektrárny daří lépe, než kdyby tu byli lidé!

Nejničivější exploze jaderné elektrárny v dějinách je pro zvířata méně škodlivá než běžný život s lidmi, konstatovali vědci po mnohaletém výzkumu…

 

Smrtelnou ránu nemocnici uštědřila zdravotnická reforma v 80. letech, díky níž prudce poklesl počet pacientů. Budova byla nakonec opuštěna a od 90. let chátrá.

Saltonské moře v Kalifornii: Vodou prokleté letovisko

Letovisko ležící u Saltonského moře na slunečném pobřeží jižní Kalifornie a kdysi oblíbené filmovými hvězdami je nyní zpustošenou krajinou, kde se vše rozpadá. Pozůstatky tábořišť, hospůdek a staromódních občerstvení z 50. let lemují pláž jezera, které nikdy nemělo vzniknout.

 

Saltonské moře ležící uprostřed pouště asi 250 kilometrů jihovýchodně od Los Angeles vzniklo jako nechtěný důsledek lidmi zaviněné katastrofy. Zhruba před 100 lety jižně od jezera vznikly velké kanály, které měly na pole farmářů přivádět vodu z řeky Colorado. Kanály se ale zanesly a voda se vylila a zaplavila okolí. Inženýrům trvalo přes dva roky, než únik vody zastavili. Mezitím ale vznikl neobvyklý slaný vodní svět rozkládající se na ploše 70 x 30 kilometrů.

Opuštěné letovisko u Saltonského moře v Kalifornii Foto: Opuštěné letovisko u Saltonského moře v KaliforniiFoto: archiv Prima ZOOM

 

Zpočátku se zdálo, že strastiplný příběh bude mít šťastný konec. Během 20. let Saltonské moře objevili turisté a v 50. a 60. letech se sem hrnuli víkendoví výletníci a důchodci. Podle developerů zde mělo vzniknout nové Palm Springs s obchody, školami, kostely a kilometry asfaltových silnic.

Ty zde nakonec také jako jediné zůstaly. Právě když Mekka rekreantů dosahovala vrcholu, postihla oázu v poušti série pohrom. Problémy začaly v 70. letech během sedmiletého období tragicky vlhkého počasí. V letech 1976 a 1977 se tudy prohnaly tropické bouře, jež měly za následek sérii téměř biblických potop. Záplavy způsobily tak velké škody, že většina lidí to vzdala a odešla.

Další děsivé pomníky lidských omylů sledujte v dokumentu Zapomenutá města na Primě PLAY.

(mih)

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama