reklama

VIDEO: Obří lodní výtah má spotřebu jako pět rychlovarných konvic

Falkirkské kolo ve Skotsku Foto: Falkirkské kolo ve SkotskuFoto: Wikimedia Commons

Podívejte se, jak může loď za 5 minut překonat výškový rozdíl 24 metrů.

Rotační lodní výtah nedaleko Falkirku ve Skotsku je jediný svého druhu na světě. Překonává výškový rozdíl 24 metrů mezi kanály Forth & Clyde a Union mezi Edinburghem a Glasgowem. Dvě vany umístěné na koncích mohutného rotoru, obě s kapacitou 600 tun vody, se za 5 minut otočí o 180 stupňů. Výtah pracuje na principu Archimédova zákona, takže nezáleží na hmotnosti plující lodi – obě vany jsou vždy vzájemně vyváženy. Proto k otočení rotoru stačí malý elektromotor o výkonu pouhých 22,5 kW, který spotřebuje tolik elektřiny, kolik je potřeba na uvaření pěti konvic vody.  

Unikátní výtah přišel na 17,5 milionu liber a je v provozu od května 2002, kdy jej slavnostně otevřela královna Alžběta II. Na jeho chod se můžete podívat v tomto videu:

Zasypané a znovuobnovené průplavy

Skotsko začalo stavět systém průplavů jako první na světě. V roce 1790 byly jediným spojením země se dvěma moři průplavy na řekách Forth a Clyde. Byl to velkolepý technický počin. Od přístavu Bowling na řece Clyde překonal 60 kilometrů dlouhý průplav nížinu a propojil ji s řekou Forth v Grangemouthu. Významně usnadnil obchodní spojení Glasgowa s Atlantským oceánem a Severním mořem.

Více se o zajímavostech a krásách Skotska dozvíte v dokumentu Odhalené Skotsko na Prima PLAY.

V roce 1822 spojil padesátikilometrový průplav Union Glasgow s Edinburghem. Ročně se po něm přeplavilo přes tři miliony tun nákladu a 200 000 cestujících. V 19. století spojovalo oba kanály 11 zdymadel a než jimi loď proplula, trvalo to celý den.

Pomalé kanály ale byly brzy překonány železnicí a silnicemi. V 60. letech 20. století přišel konec. Zdymadla byla zrušena a kanály uzavřeny, na některých místech i zasypány, aby vzniklo místo pro nové domy.

Skotové jsou ale národ nostalgiků milujících říční čluny a nadšených plavbou, takže skoro 40 let po uzavření kanálů začala v Británii největší a nejambicióznější obnova systému průplavů. Výsledkem je znovuotevření kanálů Forth & Clyde a Union. Za pouhé tři roky bylo obnoveno více než 110 kilometrů průplavů a vzniklo úchvatné technické dílo – 35 metrů vysoké Falkirkské kolo.

(mih)

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama