reklama

Budou místo přilby nosit cyklisté airbagový límec? Prototyp se už vyvíjí

Airbag Foto: AirbagFoto: Takata Industries

Nosit přilbu na skateboardu považují mnozí za „zbabělost“. Ale máme novinku. Pokud by se chytla, mohlo by mimo jiné jít nejen o bezpečnostní prvek, ale i o zajímavý módní doplněk. A přilby by mohly skončit na smetišti dějin.

Ránou do hlavy může skončit leccos. I život. Stačí pověstná banánová slupka, vlhké listí na podzimní vozovce, pád na kole, lyžích i výše zmíněném skateboardu. Prudký náraz do hlavy může mít za následek nejen prasknutí některé z lebečních kostí, ale i nebezpečný otok mozku. Ten se pak se díky němu nevejde do lebky, rostoucí otok stlačují nejen tepny přivádějící k němu okysličenou krav, ale zároveň se zpomaluje a v extrémním případě až zastavuje odvod zplodin metabolitů. Zkrátka se nevyplavuje se nepotřebný odpad.

Za co všechno může prudký úder do hlavy? Po něm se může změnit nejen motorika, ale i kognitivní schopnosti a dokonce i povaha. Z kliďase může udělat vznětlivého agresora a, vulgárně řečeno, z inteligentního člověka, blba. Pravidelné údery do hlavy změnily charakter i úsudek nejednoho boxera.

Mehmet Kurt, postdoktorand v laboratoři Davida Camarilla na Stanford University přišel s logickým a přitom převratným nápadem. Co kdyby se místo nepraktické přilby, která sjíždí do očí, překáží a po jízdě je potřeba jí někde uskladnit, zabudoval do límce airbag, který by při nárazu „vybuchl“, nafoukl se a chránil hlavu před nárazem? Nebo by mohl být zabudovaný přímo v přilbě, čímž by se její ochranné vlastnosti výrazně vylepšily. Nebo naopak, co kdyby každá přilba byla vybavena senzory a airbagem. Nezvýšila by se ochrana našeho nejsložitějšího orgánu?

Pro testy tohoto vynálezu byla vyrobena „gilotina“ kde „hlava“ v přilbě padala na podložku stejně, jako gilotinová sekera. Autor nápadu popsal svou myšlenku v časopise Annals of Biomedical Engineering a magazín Neuroscience následně uvedl jeho slova. „Provedli jsme nárazové testy, které jsou typické pro federální testy určené k posouzení cyklistických přileb. Výsledkem bylo zjištění, že přilby s airbagem mohou v porovnání s tradiční cyklistickou helmou snížit zrychlení hlavy při nárazu pěti až šestinásobně. V rámci pokusu padala hlava s čidly z výšky 0,8 m a 2 m. Měřilo se lineární zrychlení přilby a její účinnost.

Ovšem tyto na první pohled pozitivní výsledky v sobě skrývají jistá „ale“. Například jak to udělat, aby „výbuch“ airbagu v přilbě neměl negativní účinky na sluch toho, koho má chránit. Uchránit si hlavu, ale ohluchnout by mohlo být poněkud kontraproduktivní. Navíc se výzkumníci přiznali k tomu, že pokus realizovali už s „nafouknutou“ přilbou, což mohlo mít poněkud výsledky zkreslující efekt. To ale nic nemění na faktu, že se rodí nový prvek, který může změnit bezpečnost na ulicích a pokud bude i v límcích, tak se dostane do hledáčku módní policie.

Text: Topi Pigula

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVĎábel nosí Pradu Foto:
20.15
DNES V TVBreakheartský průsmyk Foto:
22.30
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.00
DNES V TVDny a noci s nepřítelem Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama