reklama

VIDEO: Jak si doma vylepšíte signál wi-fi sítě? Použijete plechovku od piva – a pořad davinci

Taky jste závislí na internetu nebo se bez něj klidně den nebo dva obejdete? Foto: Taky jste závislí na internetu nebo se bez něj klidně den nebo dva obejdete?Foto: Thinkstock

Internet máme už čtvrt století, to ale neznamená, že všechno šlape, jak má – život nejen na internetu si můžete zjednodušit díky naučně zábavnému pořadu davinci na Prima PLAY.

Tak jsme tento týden oslavili nejen Valentýna, ale i 25 let od zavedení internetu do tehdejší ČSFR. Ano, začátky nebyly nijak slavné – rychlost 1000krát nižší, než je dnešní obvyklá rychlost domácího, by nás dnes skolila. Vytáčené připojení je naštěstí dávno minulostí, nahradila ho wi-fi síť. Ale i ta dovede potrápit. Pokud vám signál internetu doma v jednotlivých místnostech kolísá, nemusíte hned investovat do nových modemů nebo zesilovačů signálu. Zkuste naši domácí vychytávku z plechovky – spolu s dalšími jednoduchými návody, jak si zlepšit život, ji představíme v naučně zábavném pořadu davinci na Prima PLAY.

 

Česko, tehdy ovšem jako Česká a Slovenská Federativní Republika, se do systému propojených počítačových sítí – tedy internetu – připojilo 13. února 1992. Stalo se tak v posluchárně číslo 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze-Dejvicích a stála za tím iniciativa několika pracovníků fakulty, kteří měli dobré kontakty na kolegy v rakouském Linci, kudy tehdy vedl datový okruh. Fakticky ale vůbec první připojení k internetu proběhlo jako nekvalitní a poměrně drahý mezinárodní hovor.

ČSFR se tak stala 39. zemí, která se k internetu na světě připojila. Rychlost byla asi 1000krát nižší, než je dnešní obvyklá rychlost internetu v domácnostech. O tři roky později se v Praze otevřela první internetová kavárna Cybeteria se 40 počítači, na nichž mohli první zájemci prohlížet internetové stránky neboli surfovat.

Zapomeňte ale na vyhledávače typu Seznam nebo Google. Adresu konkrétní stránky jste buďto museli znát, nebo jste mohli použít katalogizovaný výběr adres – pár takových relikvií ještě na internetu najdete. Zahraniční vyhledávače, jako byly Lycos založený v roce 1994 nebo Alta Vista (spuštěna byla v prosinci 1995) postupně život na internetu usnadnily, český Seznam se k nim připojil v roce 1996.

Dívejte se na další díl naučně zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.

(mih)

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama