reklama

Vědci na základě výzkumu mayských žen potvrdili, že obezita matky a způsob porodu ovlivňuje vývoj dítěte

zatímco mayské dívky jsou půvabné, starší dámy nabírají korpulentní tvary Foto: zatímco mayské dívky jsou půvabné, starší dámy nabírají korpulentní tvaryFoto: Reinhard Jahn

Neseme si obezitu v genech nebo si za nadbytečné desítky kilogramů můžeme sami? A může obezitu ovlivnit způsob zrození dítěte?

Genetická výbava je označejí pro kombinaci žádoucích i nežádoucích dispozic, které získáváme od svých rodičů a v průběhu našeho života (nedojde-li k jejich mutaci) se nemění.

Mohou za to geny

Předurčuje naši barvu očí, vlasů, výšku, ale i hmotnost. Často ale na ulicích potkáváme páry, kdy je minimálně jeden z rodičů obézní a vedle nich cupitá roztomilé dítě, které je hubené jak lunt. Nebo naopak potkáváme na ulicích páry, kdy jsou rodiče hubení a vysportovaní, ale v kočárku jim spí malá "Míša kulička". S možnou odpovědí na tuto otázku přišli nedávno vědci z americké university Purdue v Indianě, kteří se zabývali otázkou, zda na naši váhu má vliv také způsob, jakým jsme přišli na svět.

Obezita je fenoménem současnosti Foto: Obezita je fenoménem současnostiFoto: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga)

 

Baculaté mayské dámy

Výzkumu, který probíhal mezi roky 2007 až 2014, ze zůčastnilo 57 domorodých mayských matek a jejich 108 dětí. Vědci zaznamenávali způsob, jakým děti přišly na svět a spolu s tím také každý měsíc měřili jejich růst a to až do dosažení pátého roku života. Přibližně 20% děti přišlo na svět pomocí císařského řezu a právě zde vědci zaznamenali signifikantní rozdíly! Mezi faktory, které silně ovlivňují velikost a váhu dítěte tedy nepatří jen váha či obezita matky, ale také způsob, jakým se dítě narodilo. „Matky, které mají vysoké BMI a jejichž děti přišly na svět pomocí císařského řezu, mají nejtlustší děti ve vesnici“, řekla odborná asistentka biologické antropologie Amanda Veile a dodává, že na základě BMI matky a způsobu narození dítěte je možno předvídat růst samotného dítěte.

Článek

Pečínka na česneku s houbami Foto:

Po jídle se vůbec netloustne, tvrdí studie. Tak po čem vzniká obezita?

Je chyba příliš omezovat přísun sacharidů, zejména těch, které pocházejí z celozrnných cereálií a pro mladé lidi jsou zdrojem energie. Rovněž zvýšená konzumace proteinů...

 

Za obezitou hledej "císaře"

Žádné z pozorovaných dětí nespadalo dle referenčních standardů Světové zdravotnické organizace do kategorie obézních, pouze 5% z nich trpělo nadváhou. Přesto byly ve váze děti narozených přirozenou cestou a pomocí císařského řezu významné rozdíly. Veileová jako příklad uvádí: „5 leté dítě, které mělo vysokou porodní váhu a přišlo na svět přirozenou cestou, by vážilo v průměru 15,5 kilogramu. Pokud by ale přišlo na svět císařským řezem, vážilo by dítě ve stejném věku 17 kilogramtů – tedy téměř o 10% více!"

 

Studie pod vedením vědkyň Veilové a Kramerové si vybrala pro svůj výzkum mexické farmáře záměrně. Důvodem byl fakt, že nejsou ovlivněni mnoha dalšími faktory spojenými s obezitou, jako například vysoký obsah cukrů a tuků v jídle nebo sedavým stylem života. Mayské děti mají velmi aktivní dětství a jejich strava se skládá především z kukuřice, ovoce, zeleniny a fazolí. Současně je běžnou praxí kojit děti až do 2,5 roku, což také eliminuje krmení z láhve jako možný zdroj zvyšování tělesné hmotnosti.

 

Výsledky studie jsou pak důležité právě ve spojením s globálním nárůstem využívání císařského řezu jako způsobu rození dětí a rostoucí obavy z dětské obezity. Ve Spojených státech amerických v roce 2014 přitom přišlo na svět 32% dětí právě pomocí císařského řezu. Mnohé z nich byly ale zbytečné a náklady na císařský řez jsou vysoké. Přesto trend přivádění dětí císařským řezem na světě roste a to nejen ve městech, ale také na vesnicích, kde však často není dostupná odpovídající lékařská péče zaměřená na léčbu obezity a s ní spojených nemocí.

Text: Pavla Janoušková 

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVVelký Foto:
20.15
DNES V TVDoktor Jekyll a pan Hyde Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45

reklama