reklama

Nové egyptské objevy - 4 000 let staré pyramidy

Je jen otázkou času, než se pyramidy ocitnou ve městě Foto: Je jen otázkou času, než se pyramidy ocitnou ve městěFoto: Robster1983

Archeologové v Egyptě objevili pozůstatky dosud neznámé pyramidy postavené během 13. dynastie faraonů, kteří Egyptu vládli před asi 3 700 lety.

Jsou objevy, které našince zaujmou. Mimo jiné i proto, že česká archeologie v Egyptě patří mezi světovou špičku.

Nález se nachází na sever od Lomené pyramidy faraona Snofrua, která leží v nekropoli Dahšúr jižně od Káhiry. Lomená pyramida, která za svůj název vděčí tomu, že se její stěny asi v polovině výšky lámou do ostřejšího úhlu, je asi 4500 let stará. Podle odborníků je příkladem prvního pokusu o postavení pyramidy s hladkými stěnami.

Správce nekropole Ádil Ukáša uvedl, že nově objevené pozůstatky pyramidy zahrnují vnitřní části pyramidy, včetně chodby.

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího egyptského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 byl egyptský turistický průmysl oslaben. Cestovní ruch přitom tvoří významnou část egyptské ekonomiky.

Zatímco v roce 2015 Egypt navštívilo 9,3 milionu turistů, v roce 2010 jich bylo 14,7 milionu. Egyptský ministr cestovního ruchu však začátkem měsíce oznámil, že by se počet návštěvníků Egypta mohl v blízké době přiblížit k počtu turistů před povstáním.

ČTK

Článek

Herní archeologie Foto:

Archeologie úplně jinak: jak vypadají vykopávky PC her

Archeologie může objevovat nejen tisíce let staré vykopávky, ale i moderní předměty.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama