reklama

Nejznečištěnější pláž světa – Hendersonův ostrov a 17 tun plastu

Pláž na pobřeží - plastový hnus na mnoha místech světa - Singapuru po jižní Itálii Foto: Pláž na pobřeží - plastový hnus na mnoha místech světa - Singapuru po jižní ItáliiFoto: Vaidehi Shah

Milujete pláže? Tak odkliďte 17 tun plastu a bude o jednu víc.

Na Hendersonově ostrově v jižním Pacifiku, jednom z nejodlehlejších míst planety, narazili vědci na největší hustotu plastového odpadu na světě. Podle agentury AP to uvádí studie zabývající se znečištěním oceánů a vlivem odpadu na mořské ekosystémy, kterou vědci nyní publikovali po více jak tříletém výzkumu. Odhadují, že pláže ostrova pokrývá na 38 milionů kusů plastu o celkové váze přes 17 tun.

Kde je to nejhorší?

Liduprázdný Hendersonův ostrov o rozloze 47 kilometrů čtverečních, který je součástí britského zámořského území Pitcairnovy ostrovy, je od nejbližšího osídleného místa vzdálen více než 5000 kilometrů. O ostrovech jsme psali v článku věnovaném potomkům vzbouřenců na lodi Bounty. Hendersonův ostrov se nachází na konci obrovského víru mořských proudů v oblasti jižního Tichého oceánu, který plovoucí odpad, zejména plast, zachytává.

671 kusů plastu na metr čtvereční

Hlavní autorka studie Jennifer Laversová, výzkumná pracovnice Tasmánské univerzity, napočítala 671 kusů plastu na metr čtvereční. To představuje nejvyšší hodnotu, jaká byla na světě zaznamenána. "Na základě vzorků z pěti různých lokalit odhadujeme, že na ostrově je přes 17 tun plastového odpadu," uvedla Laversová. Upřesnila dále, že údaje mohou být podhodnocené. Dodala také, že výzkumní pracovníci dokázali počítat jen kousky větší než 2 milimetry a sondy šly pouze do hloubky 10 centimetrů.

Podle Laversové přibude každý rok na světě 300 milionů tun plastu, které nejsou zrecyklovány. Americký časopis Science uvádí, že rok co rok v moři skončí osm milionů tun plastů. Vědci mají za to, že ve všech světových oceánech může být až 110 milionů tun plastového odpadu.

ČTK

Článek

FOTO: Thinkstock Foto:

Středozemní moře zažívá invazi jedovatých perutýnů. Co to znamená pro turisty?

Zvykli jsme si, že Středozemní moře je to klidné, trošku nudné moře, kde nenajdete moc korálů ani života. Ale to mění – kvůli klimatickým změnám…
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama