reklama

Modroocí lidé jsou příbuzní – pocházejí od muže, který žil před 10 000 lety. Více v davinci na Prima PLAY

Modrooký Brad Pitt Foto: Modrooký Brad PittFoto: archiv Prima ZOOM

Dánští vědci zjistili, že všichni modroocí lidé mají společného předka. Pokud máte modré oči, je vaším příbuzným i Brad Pitt…

Oční bulvy váží pouhých 7,5 gramu, ale jsou naším nejdůležitějším smyslovým orgánem. Ačkoli máme celkem pět smyslů, pomocí nich vnímáme 80 % všech vjemů – oči každou sekundu zachytí deset milionů informací. V sítnici oka se nachází asi 130 milionů světločivých buněk – takže kdyby oko bylo foťák, mělo by 576 megapixelů. Pohyb každého oka zajišťuje šest svalů. Pomocí nich oko provede asi 100 000 pohybů za den. Za ideálních podmínek mohou oči rozlišit až 10 milionů barev. Nejen o svých očích se toho dozvíte více v dalším díle naučně-zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.

 

Myslíme si, že toho vidíme hodně, ale ve skutečnosti je naše zorné pole omezeno na 170 stupňů. Mnoho zvířat, jako například kůň, má oči po stranách hlavy. Proto jejich zorné pole činí až 355 stupňů.

O barvě očí rozhoduje barva duhovky. U 90 % veškeré populace je hnědá. Studie po celém světě prokázaly, že hnědoocí lidé jsou vnímáni jako milejší než lidé se světlýma očima. Modré oči působí spíše odtažitě a jen pouhá 2 % lidí mají oči zelené. Protože jsou zelené oči tak vzácné, jsou považovány za mimořádně sexy a tajemné.

Jakou barvu očí máš, takový jsi

O barvě duhovky rozhoduje pigment melanin. Pouze při opravdu velkém podílu melaninu se duhovka zbarví dohněda. Vlastně všichni máme modré oči. Přinejmenším při narození. Barva očí se pak utváří až během prvního roku života.

A věděli jste, že jste příbuzní s Bradem Pittem? Tedy pokud máte modré oči... Dánští vědci zjistili, že všichni modroocí lidé mají společného předka. Praotec modrookých lidí žil přibližně před 10 000 lety na sever od Černého moře. Kvůli genové mutaci to byl první člověk s modrýma očima. Všichni modroocí lidé pocházejí z jeho linie.

 

Od té doby existují o modrých očích různé mýty. V Římské říši byly považovány za nebezpečné, a dokonce ďábelské. Až od středověku začaly být modré oči u žen považovány za ideál krásy. Světloocí muži jsou zase vnímáni jako chladnokrevní válečníci. Díky hollywoodským hvězdám, jako byla například Marilyn Monroe, ale získala modrá duhovka ještě více na věhlasu: Filmový ideál přejímají za svůj lidé na celém světě, takže modré oči jsou dodnes považovány za mimořádně atraktivní.

Nejen o svých očích se toho dozvíte více v dalším díle naučně-zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.

(mih)

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama