reklama

Holubi (na rozdíl od lidí) nedovolí, aby je vedl hlupák. Můžeme se od nich učit!

divoký holub - šéf nebo hlupák? Foto: divoký holub - šéf nebo hlupák?Foto: Alan D. Wilson

Holubi dokážou eliminovat špatné vedení svého šéfa. Jako by měli lépe vyvinutou demokracii než my.

Rigidní ochránce zvířat by řekl, že to od badatelů z Oxfordu byl ošklivý vtip, ale oni sami věří, že s holuby experimentovali v rámci vědeckého poznání. Oč šlo?

Holubi jsou obecně známí jako ptáci, kteří dobře zvládají migrační trasy a naučené cesty. Nejde jen o poštovní holuby používané nejen v rámci mírových soutěží, ale i válečné pošťáky prolétávající palbou, která by je mohla snadno vychýlit z kurzu. Přesto dokázali doletět na místo určení. Není proto divu, že se holubi dostali do bájí a mýtů. Asi nejznámější holubicí byla ta, která Noemovi ukázala bájný Ararat, místo jeho vylodění.

Potom vypustil holubici, kterou měl s sebou, aby zjistil, zda voda ustoupila z povrchu země. Holubice však nenašla místo, kde by mohla nohama spočinout, a vrátila se k němu do archy, neboť voda ještě pokrývala celý povrch země. Noe tedy vystrčil ruku, chytil ji a vzal ji k sobě do archy. Počkal ještě sedm dní a znovu vypustil holubici z archy. Večer se k němu holubice vrátila a hle, v zobáku měla čerstvý olivový lístek! Tak Noe poznal, že voda ustoupila ze země. Počkal tedy dalších sedm dní, vypustil holubici znovu a už se k němu nevrátila,“ píše se v nejsvětější knize křesťanů.

Základem holubího kompasu je slunce, vnitřní hodiny a geomagnetický pól země. Pokud ptáky zavřete do prostoru, kde simulujete jiný pohyb slunce, můžete je vnitřně přeprogramovat, tedy rozhodit jim její vnitřní hodiny. Etologové z Oxfordu tento „žert“ provedli v hejnu holubů v různých kombinacích.

Výzkumníci si na své svěřence vymysleli celou řadu nepředložeností. Jednou přenastavili hodinky celému hejnu a pouze jejich vůdci nechali zdravý úsudek. Jindy zase udělali pitomce jen z šéfa. Pak vždy ptákům nasadili baťůžky s GPS a odvezli do sousedství. Na monitoru v kanceláři se pak kochali, jak se jejich svěřenci na cestě zpět motají,“ píše Josef Pazdera, popularizátor vědy na serveru osel.cz.

 

I když samonaváděcí holubí hejna mají poměrně stabilní hierarchické rozhodovací struktury, naše výsledky ukazují, že rovněž prokazují flexibilitu, což se ukáže především v situacích, kdy výkon celého hejna utrpí v případě nedostatečné flexibility. V návaznosti na ´špatné´ vůdce by to mohlo vést celé hejno na scestí. Schopnost reorganizovat hierarchii vedení jim v tomto případě umožňuje zůstat ve hře. To by mohlo být zvláště důležité v případě stěhovavých druhů ptáků, kdy ztráta směru během migrace je otázkou života a smrti,"  říká Dora Biro, spoluautorka výzkumu pracující v Oxford Navigation Group v Department of Zoology. „Sice zatím neznáme přesný způsob, kterým jsou ptáci schopni zaznamenat špatné vedení svého vůdce,“ dodala Biro.

Dá se najít podobnost s vedením lidských společností? Bezesporu u nomádských společností, kde vůdčí osobou jsou lidé, kteří mají trasu „nachozenou“, ať už to jsou skandinávští Laponci, či afričtí Tuaregové, či proslulí Sanové, ano. A ve společnostech, které sice nikam nechodí, ale stále „přesouvají“ své priority v rámci svého společenství pomocí voleb. Tam „holubí princip“ není možné aplikovat tak rychle. Přece jen výsledky povolebního vedení se ukážou mnohem později než bloudění holubího vůdce.

Text: Topi Pigula

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama