reklama

FOTOGALERIE: Ledním medvědům se při páření lámou penisy. Může to být i problém pro lidi

Lední medvěd - druh ohrožený i během sexu Foto: Lední medvěd - druh ohrožený i během sexuFoto: Arturo de Frias Marques

Lední medvědi mají problémy se sexem. I díky člověku. Lámou se jim totiž kosti v penisu. To se chlapovi stát nemůže.

Lidé otravují ledním medvědům zdroje potravy už desetiletí. Výsledky se objevují až nyní, ale o to intenzivněji. Vědci ze dvou dánských univerzit popsali, jak se úroveň chemikálií nazývaných polychlorované bifenyly (PCB) projevuje na sexuálním životě medvědů.

Kost v penisu

Medvědi mají, na rozdíl od člověka, penisovou kost, která jim pomáhá lépe penetrovat samici – podobně to má celá řada savců, zejména ti, kteří mají při páření komplikovanější situaci. Páření na ledových krách při teplotách –40 stupňů se jistě za komplikované označit dá.

Kvůli PCB se stává os penis (kost penisová) ledních medvědů příliš křehkou, a při páření se může dokonce i zlomit. Penis je pak příliš měkký a nakloněný na stranu na to, aby se podařil úspěšný koitus. Změny na medvědím páření jsou pak jasné – populace neplodných samců sice dál bojuje s ostatními samci o samice (a často v těchto bojích vítězí), ale samotný pohlavní styk je potom nemožný, tudíž noví medvědi se nerodí. Výsledky této práce byly zveřejněné v odborném časopise Environmental Research.

Kost penisová/pyjová - u medvědů normálka Foto: Kost penisová/pyjová - u medvědů normálkaFoto: Abella J

Pro medvědy se to stalo tak velkým problémem především proto, že v Arktidě, kde žijí, je koncentrace PCB nejvyšší na planetě. Polychlorované bifenyly jsou skupinou velmi odolných látek vznikajících chlorací bifenylů. PCB se začaly masově používat ve 30. letech 20. století v USA odtud se pomalu rozšířily do celého světa. Používaly se jako běžná aditiva v barvách, lacích, hydraulických zařízeních či teplonosných médiích. Byly náplní transformátorů, kondenzátorů a dalších zařízení.

Zákaz tu je, ale přišel pozdě 

Teprve když se ukázalo, jak nebezpečné jsou, začaly se zakazovat – ale to již bylo pozdě. Rozšířily se do těl predátorů, zejména těch vrcholových, a protože jsou PCB velmi odolné a kumulují se v tucích, jen tak z nich nezmizí. Z těl medvědů se mohou dostat i do těl lidí – Inuité tradičně a stále ještě se medvědy živí. Není tedy nemožné, aby se extrémní koncentrace PCB z těl medvědů dostala i do lidských organismů. Zda a jak se to projeví, si vědci zatím nejsou jistí...

Text: MK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama