reklama

Dětské bohyně v Nepálu mají tvrdý život – nesmějí se usmát ani stoupnout na zem. Dívejte se v davinci na Prima PLAY

Kumárí v Káthmándú Foto: Kumárí v KáthmándúFoto: Sundar1/Wikimedia Commons

Dívky jsou za Kumárí vybírány často už ve třech letech věku, s první menstruací jejich „služba“ končí.

Dětské živoucí bohyně Kumárí jsou symbolem Nepálu. Neposkvrněné dívky v předpubertálním věku místní hinduisté i buddhisté uctívají jako živoucí zosobnění dětské podoby bohyně Durgy. Ta je v pestrém hinduistickém pantheonu jednou z podob manželky boha Šivy. Za Kumárí jsou vybírány dívky často ve věku pouhých tří let a bohyněmi zůstávají až do své první menstruace. Množné číslo je zde na místě – v Nepálu má svou Kumárí většina měst i vesnic, tou nejvýznamnější je ale Kumárí z metropole Káthmándú. Bizarní život dětských nepálských bohyní můžete poznat v dalším díle naučně-zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.

 

Dívku vybranou za Kumárí poznáte na první pohled. Pokud už opustí brány chrámu nebo v případě vesnických Kumárí dveře domu své rodiny, nesmí se dotknout země. Lidé ji proto nosí na nosítkách nebo ji vezou na voze. Kumárí je vždy výrazně nalíčená s linkami, které se táhnou od očí směrem k uším. Typické jsou i vlasy upravené do komplikovaných drdolů. Dívky se učí zachovávat stále týž neutrální výraz a nesmějí se například nikdy usmát – to se považuje za těžký prohřešek.

Ke Kumárí si lidé chodí pro požehnání nejen sebe sama, ale také potravin a dalších předmětů, na nichž jim záleží. Dotek Kumárí má totiž přinášet velké štěstí. Kolem 11. roku života po první menstruaci přestane být Kumárí bohyní a stane se z ní „normální“ dívka. Na řadě je pak volba nové Kumárí, kterou doprovázejí bouřlivé slavnosti.

Život dětských nepálských bohyní můžete poznat v dalším díle naučně-zábavného pořadu davinci na Prima PLAY.

(mih)

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVVelký Foto:
20.15
DNES V TVDoktor Jekyll a pan Hyde Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45

reklama