reklama

Číňané zakázali obchod se slonovinou – je to dobrý, nebo špatný nápad?

Místo masakru Foto: Místo masakruFoto: Save-Elephants

Čína se rozhodla k radikálnímu kroku – do konce roku chce zakázat obchod se slonovinou a výrobky z ní. Jenže to může mít nechtěné důsledky.

Krom pašeráků a obchodníků tyjících z obchodu se slonovinou asi všichni zabíjení chobotnatců odsuzují. Drastické záběry umírajících slonů s odřezanými kly svého času oběhly světová média a jakkoli je tento jev odsouzeníhodný, faktem zůstává, že obchod se slonovinou doprovází některé kultury po tisíciletí. Mimochodem i „Buddhův zub“ uchovávaný ve zlatých schránkách ve srílandském chrámu v Kandy a hlídanými mohutnými kly sloních samců, je ze slonoviny.

Pozitivní zpětná vazba

Jakmile se jakákoli komodita zakáže, její cena na trhu stoupne. Kdyby bylo diamantů všude plno, tak i přes jeho nezměněné vlastnosti (tvrdost, možnost dokonalého výbrusu, vysoký lesk…) by cena pravděpodobně klesla. Jakmile se obchod se slonovinou dostane z oficiální zóny do podhoubí šedého až černého trhu, stoupne jeho cena a pro mnohé bude vyšší cena zároveň vyšší motivací k ilegálnímu odstřelu slonů. Aby neplatila naznačená pozitivní zpětná – čím více zákazů, tím vyšší cena a tím vyšší motivace pro lov –, musí jít mezinárodní společenství cestou komplexnějších opatření. A to včetně vyšší terénní ochrany slonů, lepšího systému ochrany chráněných území, dokonalejší kontroly pašeráckých cest a tranzitů…

Historie obchodu

Slonovina slonů z Afriky a Asie se stala ceněným „mezikontinentálním“ obchodním artiklem brzy poté, co do oblasti pronikli běloši. Nicméně jako materiál pro tvorbu rituálních i uměleckých předmětů sloužila domorodým kulturám po celá tisíciletí. Stala se i součásti obchodu s otroky. Surová slonovina následně sloužila v Evropě mimo jiné k výrobě k výrobě kláves klavírů, biliardových koulí a celé škály uměleckých nebo luxusních exotických předmětů. I přes drakonické tresty, včetně trestu smrti, se nepodařilo potlačit tento typ obchodu. Britská BBC dává, že 70 procent celosvětově prodané slonoviny má konečnou stanici v Číně. Ochránci přírody a slonů zvláště v čínský radikální zákaz prodeje vkládají značné naděje.

Peníze až v první řadě

Cena slonoviny se na asijských trzích pohybuje v řádu několika desítek tisíc Kč za kilogram. V posledních několika letech totiž stále roste. Průzkum trhu organizací Save the Elephants v čínském Pekingu odhalil, že za malé kly slůňat v rozmezí 1–4 kg platili řezbáři a obchodníci ještě v roce 2010 asi 750 USD/kg, zatímco v roce 2014 to bylo již 2100 USD/kg. WWF, populární celosvětová organizace ochránců přírody s pandou ve znaku udává, že pytláci každoročně zabili za účelem získání klů 20 000 až 30 000 afrických slonů. I tato organizace zdůrazňuje, že jde o uspokojení poptávky po produktech ze slonoviny v Asii, kde Čína je klíčovou součástí tohoto obchodu. Podobná situace, byť v menším měřítku, platí i pro slony indické žijící na asijském kontinentu.

Co udělá čínský zákaz, to ukáže až čas, ale obecně se soudí, že jde o krok správným směrem.

Text: Topi Pigula

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
20:00 21:10
13%
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TVG. I. Joe Foto:
20.00
DNES V TVSatan přichází Foto:
22.40
DNES V TVTwilight sága: Zatmění Foto:
20.15
DNES V TVSmrtící zbraň Foto:
22.50
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35

reklama

\n