2. května 2017 06:00

Budeme trávit octem mořské hvězdice? Metoda je jednoduchá – píchnout jim ocet přímo do těla

Hvězdici trnitou, která devastuje korálové útesy napříč Tichým a Indickým oceánem, lze zlikvidovat obyčejným kuchyňským octem. Podle agentury AFP na to přišli australští vědci, kteří v této metodě vidí naději pro odumírající korály Velkého bariérového útesu.

Hvězdice trnitá je druhou největší hvězdicí na světě – v rozpětí dosahuje 25 až 30 centimetrů. Živí se převážně korály. Hvězdice do jejich schránek vypustí své trávicí enzymy, tím se těla korálů rozpustí a hvězdice natrávený obsah nasaje do svého žaludku. Jeden jedinec může takto zkonzumovat pět až šest metrů čtverečních korálů za rok. Na místě pak zůstávají pouze mrtvé schránky korálů.

Hvězdice trnitá se v posledních letech v oblasti Velkého bariérového útesu přemnožila; podle některých odborníků k tomu přispělo znečištění oceánů i lov jejích přirozených nepřátel.

K zabíjení hvězdic se doposud používaly drahé chemikálie. Testy expertů z australské Univerzity Jamese Cooka ale ukázaly, že stejnou službu dokáže splnit i běžný ocet, který je podle nich neškodný pro okolí a velmi levný.

Vedoucí studie Lisa Bostromová-Einarssonová uvedla, že hvězdice trnité, do nichž byl injekčně vpraven ocet, 48 hodin nato uhynuly. Vědci pokus prováděli na čtyřech místech útesu, která následně podrobili šestitýdennímu sledování. Žádné negativní dopady na ostatní živé organismy nezaznamenali.

Vědci nicméně upozornili, že metoda je poměrně pracná – potápěči totiž musí injekčně vstříknout ocet do každé hvězdice, aby ji usmrtili. Pořád se ale jedná o menší námahu, než když se mají hvězdice vytahovat z vody a pak teprve ničit, konstatovali.

V roce 2012 australské úřady publikovaly rozsáhlou studii týkající se Velkého bariérového útesu, podle níž se za uplynulých 27 let plocha, kterou korály pokrývají, zmenšila o více než 50 procent. Hlavní příčinou úbytku byly podle vědců ničivé bouře, které způsobily kolem 48 procent škod, hned na druhém místě byly hvězdice, které prý mohou za zhruba 42 procent škod. Zbylých deset procent má na svědomí oteplování moře v důsledku klimatických změn.

Velký bariérový útes má více než 2000 kilometrů na délku a dva až 150 kilometrů na šířku. Je domovem zhruba 400 druhů korálů, 240 druhů ptáků a 1500 druhů ryb. Útes, který je na seznamu UNESCO, je také hojně navštěvován turisty. Každoročně přispívá australskému hospodářství více než sedmi miliardami australských dolarů (129 milionů Kč) a zajišťuje obživu asi 70 000 lidí, píše agentura AFP.

Podle vědkyně Bostromové-Einarssonové je nová metoda likvidace hvězdic dobrou zprávou, ale zcela vymýtit škůdce se tímto způsobem nepodaří. "Na Velkém bariérovém útesu jsou miliony hvězdic a každá samice vyprodukuje za jediné období rozmnožování kolem 65 milionů vajíček. Bylo by nutné vyvinout masivní úsilí, aby se je povedlo po jedné všechny pozabíjet. Víme však, že jsme schopni tímto způsobem zachránit jednotlivé části útesu," řekla.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom