reklama

VIDEO: Po 40 000 letech ve zmrzlé půdě Sibiře prozrazuje mamutí mládě tajemství své smrti

Mamutí mládě Ljuba Foto: Mamutí mládě LjubaFoto: Ruth Hartnup/Wikimedia Commons

Život a smrt souputníka prvních obyvatel Sibiře můžete sledovat v dokumentu Probuzení mamutího mláděte na Primě PLAY.

Jednoho květnového rána roku 2008 se něneckému pastevci Jurijovi Chudi naskytl neobvyklý pohled. Ze zasněžené pláně věčně zmrzlé půdy Jamalského poloostrova na severozápadě Sibiře vykukovaly pozůstatky mamutího mláděte. Jurij svůj nález ohlásil a za několik měsíců si nadšení vědci vezli do Petrohradu dokonale zachované tělo mamutího slůněte pojmenovaného Ljuba. Bylo to poprvé, kdy se na Sibiři našlo tak dokonale zachované tělo obřího chobotnatce. Okolnosti nálezu i výsledky zkoumání 40 000 let starého těla uvidíte v dokumentu Probuzení mamutího mláděte na Primě PLAY.

 

Něnci jsou tradičními obyvateli severozápadních oblastí Sibiře od poloostrova Jamal po poloostrov Tajmyr. K této národnosti se v roce 2002 hlásilo 41 300 lidíUnikátní nález zvedl tep vědecké komunity po celém světě. Mamutí ostatky v podobě kostí a klů se v této části Sibiře díky věčně zmrzlé půdě nacházely odjakživa, zdokumentovány jsou poprvé v 18. století. Celá těla mamutů jsou nicméně stále vzácností. Mládě nalezené v roce 2007 je dokonale zachované včetně srsti, řas a pochopitelně i vnitřních orgánů.

 

Zmizelý svět mamutů

Mamuti jsou vymřelí příslušníci rodu Mammuthus, jejichž předci migrovali z Afriky zhruba před 3,5 miliony lety a rozšířili se do rozlehlých oblastí Evropy a Asie (Eurasie), kde se přizpůsobili životu v travnaté savaně. Druh Mammuthus primigenius se postupně výborně adaptoval na život v chladných podmínkách. Poprvé se v oblasti Sibiře objevil asi před 400 000 lety.

Z oblastí svého rozšíření mamuti zmizeli zhruba před 14 000–10 000 lety spolu s dalšími velkými savci severní polokoule. Spekuluje se o tom, že kromě klimatických změn (před zhruba 10 000 lety skončila poslední doba ledová) se na jejich zmizení významně podílelo rozšíření homo sapiens erectus, který se ze svých původních stanovišť v Africe začal do Eurasie šířit před 40 000 lety a mamuty lovil.

Nález a následný výzkum zachovalého těla mamuta uvidíte v dokumentu Probuzení mamutího mláděte na Primě PLAY.

(mih)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Mamut v polární záři Foto:

Vědci: Poslední mamuti zahynuli žízní

Jedna z posledních známých skupin mamutů vymřela kvůli nedostatku pitné vody.

 

Článek

Velký mamut Foto:

Kdy si sáhneme na živého mamuta? Ta doba se rychle blíží!

Jurský park nelže. Vymřelé živočichy oživíme! Aktuálně je na řadě mamut.

 

Článek

Mamut v muzeu Foto:

Včely doby ledové: kdo opyloval květiny pro mamuty?

Poletovaly v době ledové mezi mamuty a šavlozubými tygry včely? Nebo byly pyly tehdejších rostlin přenášeny větrem a jiným hmyzem? Dnes už je tato otázka nejen bezpečně...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVGodzilla Foto:
20.00
DNES V TVSatan přichází Foto:
22.50
DNES V TVDvojí obvinění Foto:
20.15
DNES V TVNebezpečný mstitel Foto:
22.25
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35
DNES V TVDémoni vzpomínek Foto:
20.15
DNES V TVVražedné Miami Foto:
22.15

reklama

\n