reklama

VIDEO: Amazonie denně ztratí 4500 fotbalových hřišť pralesa. Vymřít může až 8000 druhů stromů

Amazonský jaguár Foto: Amazonský jaguárFoto: Wikimedia Commons

Největší tropický prales hostí nejpestřejší ekosystém na Zemi. Tisícům druhům stromů a stovkám druhů živočichů ale hrozí vymření.

Pokud bude odlesňování Amazonie pokračovat dosavadním tempem, hrozí více než polovině z 15 000 druhů stromů rostoucích v amazonském pralese vyhynutí. Podle vědců se to přitom týká i tak pro lidstvo významných rostlin, jakými jsou juvie ztepilá (Bertholletia excelsa) poskytující para ořechy, kakaovník pravý (Theobroma cacao) nebo euterpe brazilská (Euterpe oleracea) – tedy palma známá jako açaí, z jejíchž plodů se připravují osvěžující nápoje. Podobně jsou vyhynutím ohrožené mnozí živočichové včetně 10 druhů savců, 20 druhů ptáků a osmi druhů obojživelníků. 

 

Za posledních několik desetiletí se těžaři, dřevaři a rolníci postarali o vykácení 12 % největšího a na živočišné a rostlinné druhy nejbohatšího pralesa na Zemi. Prales postupně mizí již od 50. let, dosud se ale přesně nevědělo, jak jeho zmenšování ovlivňuje jednotlivé druhy. Podle studie, na níž se podílelo 158 vědců z 21 zemí světa, je v přímém ohrožení 57 % druhů stromů rostoucích v Amazonii. Studie publikovaná v časopise Science Advances porovnávala téměř 1500 jednotlivých měření stavu lesa s mapami současného i předpokládaného odlesňování.

 

Přestože například Brazílie, na jejímž území leží 60 procent amazonského pralesa, v posledním desetiletí těžbu výrazně omezila, v Bolívii a v Peru se naopak intenzita odlesňování zvyšuje. Každý den tak v Amazonii mizí plocha o rozloze 4500 fotbalových hřišť.

Předpokládá se, že pokud by státy v Amazonii nedokázaly do roku 2050 odlesňování účinně regulovat, zmizí až 63 % stromů juvie ztepilé, 72 % palem açaí a polovina všech divoce rostoucích kakaovníků.

Přibližný rozsah amazonského pralesa Foto: Přibližný rozsah amazonského pralesaFoto: Pfly - NASA/Wikimedia Commons

 

Mezi ohrožené druhy živočichů žijících v amazonském deštném pralese patří například kosmanovitá opice lvíček černý (Leontopithecus chrysopygus), jejíž populace se v Brazílii za posledních 22 let snížila na polovinu.

(mih)

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama