reklama

V souboji predátorů si žraloci a lachtani nezůstávají nic dlužni

Žralok bílý Foto: Žralok bílýFoto: César

Metody lovu používané různými druhy žraloků jsou fascinující. Od požírání mršin, přes skupinový lov podle čichu až po útoky v rychlosti přes 40 km/h.

Žraloci jsou největší lovci oceánu už 400 milionů let. Ovládli moře svou trpělivostí, lstivostí, úžasnou rychlostí, hbitostí a silou. Jeden žralok v sobě spojuje všechny tyto schopnosti a ještě má něco navíc. Velký bílý žralok. Mezi žraloky má tu nejtěžší kořist – loví v bouřlivých vodách kolem mysu Dobré naděje u pobřeží Jižní Afriky. Specializuje se zde na lov jiného predátora, který je chytrý, agresivní a hbitý a dokonce se živí malými žraloky – lachtana jihoafrického. Je to souboj predátorů, v němž rozhoduje taktika, vytrvalost i momentální rychlost. Existuje jen málo záběrů útoku velkého bílého žraloka, zato jsou mimořádně efektní.

Nepohrdne žádnou kořistí

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je díky filmové sérii Čelisti asi nejznámějším druhem žraloka. Pravdou je, že tento druh je zodpovědný za největší počet nevyprovokovaných útoků na lidi. Celkem bylo od roku 1580 do roku 2016 zaznamenáno 314 případů napadení, při nichž bílí žraloci zabili nejméně 80 lidí.

Tento predátor dorůstá délky přes šest metrů a hmotnosti kolem 3300 kg, i když se občas objevují nepotvrzené zprávy o sedmimetrových obrech. Mezi parybami jsou už jen tři další větší než on – jsou to žralok velký, žralok obrovský a manta obrovská. Všichni tři jsou sice větší než žralok bílý, ale živí se jen malými rybami a jsou to v podstatě mírumilovní tvorové.

Článek

Žralok písečný Foto:

VIDEO: Každý rok je zabito 100 milionů žraloků. Pokud úplně vymřou, máme velký problém

Žraloci obývají oceány už 450 milionů let. Tvoří základ ekologické rovnováhy naší planety, a přitom balancují na pokraji vyhynutí. Dívejte se v dokumentu Záchrana žraloků...

 

Energie velkého bílého žraloka je naproti tomu mimořádná. Lachtany nejprve pronásleduje a poté útočí zespodu rychlostí přes 40 km/h. Přitom většinou vyskočí až 10 metrů nad hladinu – při úspěšném zásahu s lachtanem v tlamě. Lachtani jihoafričtí nejsou jedinou potravou bílých žraloků – ti napadají delfíny, plískavice, sviňuchy, rypouše i tuleně. Živí se ale také rybami, mořskými želvami, ptáky a jinými druhy žraloků.

Podle některých badatelů může velký bílý žralok krátkodobě dosáhnout rychlosti až 56 kilometrů. Blíží se tím žraločímu králi sprinterů, kterým je žralok mako. Ten vyvine rychlost až 70 km/h.

(mih)

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama