reklama

Brutální mroži: studie prokázala, že přepadají ptáky a hrají si s jejich mrtvolami

Mroží rodina Foto: Mroží rodinaFoto: Ansgar Walk

Mroži vypadají jako dobromyslní vousatí dědové – s kníry, legračními zuby a neohrabaným obtloustlým tělem. To je ale jenom zdání...

Na první pohled vypadá hra mrožů s mořskými ptáky jako něco z pohádky. Na druhý pohled jde ale o horor, na který nemají přístup lidé mladší osmnácti let.

Nová vědecká studie zveřejněná v odborném časopise Acta Ecologica popsala chování mrožů z úhlu, jehož si doposud žádný biolog ani etolog nevšiml. Jeden a půl tuny těžcí mořští obři si často a rádi hrají s mořskými ptáky na hladině; nejčastěji tak, že po nich sekají zpod hladiny svými až metr dlouhými kly – a pak si hrají s jejich mrtvolami. Nejraději si je házejí a aportují je.

Vědci v rámci tohoto výzkumného projektu sledovali, zaznamenávali a následně analyzovali 71 setkání mrožů s mořskými ptáky. Ve většině případů byli mrožům ptáci naprosto lhostejní; ignorovali je a dělali, jako by žádní ptáci vlastně ani neexistovali. Ale část mrožů, většinou mladí samci, se rozhodla s ptáky interagovat. Celých 82 procent těchto interakcí bylo iniciováno právě mrožími teenagery a adolescenty.

Agresivní puberťáci

Nejčastější formou interakce bylo přepadení ptáka. Mrož se k němu přiblížil po hladině a pak ho pocákal mocným plácáním ploutví o mořskou hladinu. Na druhém místě se umístilo přepadení zespodu: mrož se vynořil přímo pod nic netušícím opeřencem a zaútočil na něj.

Všechny tyto interakce sice působily značně krvelačně a násilně, ale v pouze jediném případu (z výše uvedených 71) skončila smrtí ptáka. Mroži ale aktivně vyhledávali těla mrtvých ptáků, která se pohupovala na hladině – ať už byli do moře spláchnutí z břehu, anebo je do vody hodili draví ptáci. S takovými těly si pak mroži hráli podobně jako lidské děti s míčem.

Proč to dělají? Na tuto otázku odpověděl spoluautor studie, ruský biolog ze sanktpetersburské univerzity Andrej Giljov: „Důvod je stejný jako u všech ostatních zvířat, která si začínají hrát.“ Tedy trénink na budoucí lov, vybití agresivity anebo prostá radost z pohybu a ze hry – záleží na tom, z jaké školy bude biolog, jehož se na tuto otázku zeptáte...

Text: MK

Článek

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama