reklama

Prozkoumejte Mars s aplikacemi NASA – můžete na rudé planetě sami pátrat po stopách UFO

Povrch Marsu můžete díky aplikacím NASA zkoumat i z domova Foto: Povrch Marsu můžete díky aplikacím NASA zkoumat i z domovaFoto: archiv Prima ZOOM

NASA má na webu dvě on-line aplikace věnované průzkumu Marsu. Garantujeme vám, že se od nich hned tak neodtrhnete.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na internetu nabízí dvě on-line aplikace, které umožňují interaktivní průzkum terénu Marsu na základě reálných dat získaných americkými sondami. Jde o aplikace Mars Trek a Experience Curiosity, které poskytují podrobnou vizualizaci Marsu vytvořenou pomocí údajů získaných v průběhu padesátiletého výzkumu NASA. Programy mají podle NASA umožnit komukoliv zkoumat vlastnosti rudé planety. Mohly by také ale vyvrátit – případně potvrdit – konspirační teorie, podle kterých je Mars základnou UFO a lidé už na planetu tajně létají. Více se můžete dozvědět v dokumentu Na hraně skutečnosti na Prima PLAY.

Zatímco Mars Trek je opravdu spíše mapou, umožňuje aplikace Experience Curiosity uživateli cestovat po Marsu společně s roverem Curiosity. Program simuluje Mars v trojrozměrném pohledu na základě dat, která na Zemi odeslalo vozítko Curiosity a také družice NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), kroužící kolem Marsu.

 

Pracovníci NASA už Mars Trek sami využívají k výběru možných míst přistání plánovaného budoucího automatického průzkumníka – Mars 2020 rover. Jak napovídá pracovní označení, jeho start se předpokládá už za tři roky. Mars Trek by měl pomoci i s výběrem míst, kde by někdy ve třicátých letech mohla přistát první lidská průzkumná mise.

O konspiračních teoriích týkajících se kolonizace Marsu se více dozvíte v dokumentu Na hraně skutečnosti na Prima PLAY.

red/ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama