reklama

Chcete vidět skutečnou lochnesku? Ve Skotsku už je konečně k vidění!

fosilie ichtyosaura Foto: fosilie ichtyosauraFoto: archiv

Bájný ichtyosaurus konečně ukázal svou tvář. V Národním muzeu Skotska.

Nejproslavenějším místem, kde byl „zaznamenán“ výskyt pravěkého ichtyosaura, je jezero Loch Ness nacházející se v ledovcově-tektonické dolině Great Glen. Jeho rozloha 56,6 km² vychází z délky 34 km a šířky 1,5 km. Desítky vědeckých i laických výprav se vydalo do jezerních hlubin, aby potvrdili existenci tvora a mnozí z nich stále doufají, že legenda se změní v realitu.

Ichtyosauři, českým názvem ryboještěři, brázdili vody zhruba před 245 až 90 miliony let. Ryboještěři se potravně specializovali na ryby, k čemuž měli dokonalý zbrojní arzenál: čelisti osázené stovkami ostrých zubů. Psal se rok 1966, když Norrie Gillies, správce vodní elektrárny Storr Lochs, objevil během procházky na ostrově Sky něco podivného. Ze skály trčel řetěz obratlů a v konečném důsledku se z nálezu vyklubala fosilie čtyřmetrového živočicha. Ostrov proslavený kvalitní whisky oživil starou legendu o bájných tvorech oživujících skotská jezera.

Článek

Takhle mohla vypadat... Foto:

FOTO: Lochneska zemřela! U jezera našli její kostru, teď si ji můžete konečně pořádně prohlédnout...

Poprvé ji lidé spatřili už v šestém století, ve dvacátém ji fotografovali, teď ji našli mrtvou na břehu!

„Amatérský sběratel zkamenělin Gillies si rychle uvědomil závažnost toho, co našel. Okamžitě napsal dopis do Royal Scottish Muzeum, které na místo nálezu poslalo o několik týdnů později tým odborníků z cílem vyprostit fosilii z jejího kamenného lože. Norrie Gillies udržoval pravidelné kontakty s muzeem, kde vzorek neustále připomínal. Zemřel v roce 2011 ve věku 93 let, aniž by kdy viděl v celé kráse bytost, kterou objevil,“ popisuje osud nálezce National Geographic

Podrobné vědecké zkoumání trvalo celé půlstoletí, nicméně teď je dokonale preparovaná fosilie vystavená v celé své nádheře v Národním muzeu Skotska. „Nyní už máme expertizu hotovou a můžeme prohlásit, že je to nejlépe dochovaná kostra vodního plaza, jaká kdy byla ve Skotsku nalezena," uvedl Steve Brusatte z University of Edinburgh. Podle odborníků se jedná se o nejkompletnější ichtyosauří kostru Skotska, což znamená, že každý návštěvník muzea si může udělat reálnou představu o tom, jak vypadala bájná Nessie. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří chtějí vidět jak vypadal tvor, jenž stále ještě jitří fantazii turistů a naděje kryptozoologů.

Text: Topi Pigula

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Divoký Singapur Foto:
18:55 20:00
1%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama