reklama

VIDEO: Smíchejte teplý a studený mořský proud a výsledek vrhněte proti pobřeží. Život v příboji na Primě PLAY

Vrak lodi u Střelkového mysu v JAR Foto: Vrak lodi u Střelkového mysu v JARFoto: Barry haynes/Wikimedia Commons

Druhou část dokumentu Mezi dvěma oceány můžete vidět na Primě PLAY.

Když portugalský kapitán Bartolomeu Dias jako první Evropan dosáhl dnešního mysu Dobré naděje, kde se africký kontinent začal konečně stáčet k východu, nazval jej původně Bouřlivým mysem. A měl k tomu pádný důvod. Jeho karavela se zde v průběhu ledna 1488 dostala do 13 dnů trvající strašlivé bouře, která posádku úplně vyčerpala a přispěla k předčasnému ukončení expedice. Dias netušil, že narazil na jednu z nejvýraznějších oceánských anomálií – místo, kde se u břehů Afriky mísí studený Benguelský proud s teplým proudem Střelkového mysu. Bouřlivé pobřeží jižní Afriky můžete prozkoumat v dokumentu Mezi dvěma oceány na Primě PLAY.

Proud Střelkového mysu (podle portugalského názvu Střelkového mysu Cabo das Agulhas také Agulhaský proud) je teplý indickooceánský proud, který vzniká na 27. stupni jižní šířky spojením Mosambického a Východomadagaskarského proudu. Patří k nejrychlejším oceánským proudům a jeho povrchová teplota je až 25 stupňů Celsia. Právě u Střelkového mysu, který je nejjižnějším místem afrického kontinentu, se setkává se studeným Benguelským proudem z Atlantiku.

Článek

 

Spojení dvou vodních mas s rozdílnou teplotou (Benguelský proud je až o 10 stupňů Celsia chladnější) a rozdílnou salinitou vyvolává časté bouře s až 30 metrů vysokými vlnami a rychlostí větru přes 180 km/hod. Tři tisíce kilometrů dlouhé skalnaté pobřeží JAR tak hostí množství dynamických biotopů poznamenaných bouřlivým přílivem, střídajícími se teplotami a silným slunečním zářením.

Podívejte se, jak si s nadbytkem slunce poradily ježovky v pobřežních skalnatých tůních:

 

Druhou část dokumentu Mezi dvěma oceány můžete vidět na Primě PLAY.

(mih)

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama