reklama

VIDEO: Kde ptáci hasí žízeň krví a hlemýždi hltají žížaly jako špagety

Heterodon nosatý Foto: Heterodon nosatýFoto: archiv Prima ZOOM

Podivná řešení živočišné říše vynucená nepříznivými okolnostmi uvidíte v dokumentu Nejpodivnější živočichové světa dnes ve 22.15 na Primě ZOOM.

Když život přinese nějakou překážku, zvířata musí najít způsob, jak ji obejít – anebo vyhynou. Jejich řešení jsou občas geniální a podivnější, než cokoliv, co si dovedeme představit. Tam, kde nestačí zuby, nastupují biologické zbraně. Klonové války v oceánu zajišťují teritorium prehistorickým tvorům. Vyvolané kóma pomůže překonat krutý mráz a účinným prostředkem je i kontrola „mysli“ protivníka. S tím vším se budete potkávat v unikátním dokumentárním seriálu Nejpodivnější živočichové světa každý čtvrtek ve 22.15 na Primě ZOOM.

Severní Amerika, souboj rysa kanadského s heterodonem nosatým:

 

Podobně se s nepříznivou situací musel vypořádat vzácný masožravý šnek jantarový (Powelliphanta augusta). Žije na Novém Zélandu v místech, která nejsou právě úrodná. Musel tedy opustit dráhu vegetariána a postoupit v potravním řetězci na místo, kde jsou živiny dostupnější – stal se masožravcem a začal se živit červy a žížalami, které nasává jako růžové špagety.

Krvežíznivý drozdec

Na galapážském ostrově Española spadne jen 230 mm srážek ročně. Zatímco místní mořští ptáci získávají vodu z oceánu, drozdec velkozobý (Mimus macdonaldi) ji musí hledat na souši. Dostačujícím zdrojem tekutin jsou vejce jiných ptáků, nejsou ale dostupná po celý rok. A tak se drozdec naučil hasit svou žízeň krví. Z části jim v tom krev klíšťat přisátých na mořských leguánech. Jenže to nestačí a tak se drozdci vrhají na nechráněná mláďata tereje mořského. Klovou jej do krku a hasí žízeň jeho krví.

Další podivná řešení živočišné říše vynucená nepříznivými okolnostmi uvidíte v dokumentu Nejpodivnější živočichové světa dnes ve 22.15 na Primě ZOOM.

(mih)

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVSupernova Foto:
22.05
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama

\n