reklama

Největší vědecké objevy roku 2015! Který přijde vám jako nejdůležitější?

Vesmírná procházka Foto: Vesmírná procházkaFoto: All

Máte rádi vědu? Tak to by vám neměl uniknout tento přehled!

Rok 2015 byl na vědecké objevy a odhalení velmi bohatý. Tady je přehled těch zdaleka nejdůležitějších - které zřejmě změní lidské vnímání světa.

LEDEN:

4. - Oznámeno, že čeští archeologové našli v egyptském Abúsíru jihozápadně od Káhiry hrobku královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa (vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety).

26. - Rychlostí asi 15 kilometrů za vteřinu proletěl relativně těsně kolem Země velký asteroid 2004 RO186. Nejvíce se přiblížil na 1,2 milionu kilometrů, což je zhruba trojnásobná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.

 

ÚNOR:

11. - Evropská vesmírná agentura (ESA) úspěšně vyzkoušela prototyp svého raketoplánu s názvem IXV (Intermediate eXpérimental Vehicle).

 

BŘEZEN:

4. - Mezinárodní vědecký tým v magazínu Science oznámil, že rod Homo (člověk) je podle nejnovějších poznatků zhruba o 400.000 let starší, než se vědci dosud domnívali. Možná žili už před 2,8 milionu let, což prý naznačil kosterní pozůstatek nalezený v roce 2013 v Etiopii.

6. - Americká sonda Dawn úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem planetky Ceres v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

9. - Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 vzlétl z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, aby se pokusil o první cestu kolem světa bez kapky paliva. Od července je na Havaji, baterie stroje byly totiž "nenávratně poškozeny" a oprava letadla potrvá několik měsíců.

13. - Američtí vědci potvrdili, že pod povrchem jednoho z měsíců planety Jupiter je skrytá voda.

25. - Američtí matematici John Forbes Nash a Louis Nirenberg získali prestižní Abelovu cenu. Ocenění považované za "Nobelovu cenu za matematiku" jim norská akademie věd udělila za jejich zásadní příspěvky k teorii nelineárních parciálních diferenciálních rovnic.

 

DUBEN:

5. - Největší urychlovač částic na světě, velký hadronový urychlovač (LHC), byl po dvouleté přestávce opět zprovozněn.

21. - Japonský rychlovlak Maglev překonal na zkušební trati vlastní rychlostní rekord a poprvé překonal rychlost 600 kilometrů za hodinu - dosáhl rychlosti 603 kilometrů za hodinu.

23. - Vědci analyzovali DNA mamuta, který žil před 45.000 lety na severovýchodě Sibiře.

30. - Americká sonda Messenger po vyčerpání veškerého paliva ukončila svou misi plánovaným pádem na povrch planety Merkur.

 

KVĚTEN:

22. - Astronomové ve Spojených státech objevili dosud nejjasnější galaxii s názvem WISE J224607.57-052635.0, jejíž infračervený světelný výdaj odpovídá ekvivalentu 300 bilionů sluncí.

28. - Tým vědců objevil na území Etiopie část lebky, která prý patří do vývojové řady předcházející dnešnímu člověku. Podle studie zveřejněné v časopise Nature šlo o dosud neznámý druh australopitéka, Australopithecus deyiremeda, který podle nich žil přibližně před 3,3 až 3,5 milionu let.

 

ČERVEN:

14. - Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a krátce poté se odmlčela, obnovila kontakt se Zemí.

28. - Start nákladní lodě Dragon soukromé společnosti SpaceX z Mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se nezdařil.

 

ČERVENEC:

13. - Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) ohlásili objev pentakvarku, což byla dosud pouze předpokládaná subatomární částice.

14. - K trpasličí planetě Pluto dorazila na vzdálenost 12.500 kilometrů americká sonda New Horizons, první těleso vyslané člověkem. Podle vědců tak byla každá planeta sluneční soustavy nejméně jednou prostudována vědeckou sondou.

23. - Vědci našli první exoplanetu, označenou Kepler-452b, která je srovnatelná se Zemí velikostí i vzdáleností od svého Slunce.

31. - Vakcína proti ebole vyvinutá americkými společnostmi Merck a NewLink Genetics vykázala v klinických testech stoprocentní účinnost.

 

SRPEN:

27. - Podle amerických vědců je nevyhnutelné, že za 100 až 200 let se hladina oceánů zvedne nejméně o metr, což nejspíš tvrdě zasáhne velká města na pobřeží jako Tokio či Singapur.

 

ZÁŘÍ:

10. - Oznámeno, že v jeskyni poblíž Johannesburgu v JAR se našly ostatky 15 jedinců z dosud neznámého pradávného lidského druhu, Homo naledi (ostatky se našly již v roce 2013), který údajně žil před asi 2,4 až 2,8 milionu let, ale jeho stáří se dále zkoumalo.

27. - Obyvatelům severní polokoule se naskytla příležitost pozorovat ne zcela obvyklý jev souběhu úplného zatmění Měsíce a takzvaného superúplňku, při němž měl souputník Země netradiční načervenalou barvu. Jev se zopakuje v roce 2033.

28. - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že na Marsu se vyskytuje tekoucí voda v podobě solných potůčků (poznatky pocházely z údajů amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter).

 

ŘÍJEN:

5. - Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali tři parazitologové - irský vědec působící v USA William Campbell a Japonec Satoši Omura za výzkum hlístic a Číňanka Tchu Jou-jou za výzkum léčby malárie.

6. - Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur McDonald, kteří potvrdili proměnlivost neutrin a dokázali tím, že tyto elementární částice mají hmotu.

7. - Nobelovu cenu za chemii získali Švéd Tomas Lindahl, Američan Paul Modrich a Turek Aziz Sancar za výzkum oprav DNA.

19. - Slavnostně otevřeno laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy, nejdražší vědecké centrum v ČR placené z evropských dotací (celkově centrum přišlo na asi 6,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy zaplatila EU).

22. - Američtí vědci objevili na Galapágách nový druh obří želvy.

29. - Evropská vesmírná sonda Rosetta objevila na kometě Čurjumov-Gerasimenko molekuly kyslíku.

31. - V blízkosti Země, ve vzdálenosti necelých 500.000 kilometrů, proletěl asteroid 2015 TB145.

 

LISTOPAD:

12. - Na chilské hoře Las Campanas začala stavba největšího vesmírného teleskopu na světě, Obřího Magellanova dalekohledu (GMT), který by měl vědcům sloužit od roku 2021.

 

PROSINEC:

1. - Pět prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky zveřejnil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, si odnesl světově uznávaný překladatel, popularizátor vědy a anglista Martin Hilský.

2. - Archeologové našli u Chrámové hory v Jeruzalémě pečeť biblického krále Ezechiáše. Pečeť pochází z období před 2700 lety.

6. - Z Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V., která vynáší na oběžnou dráhu zásobovací loď Cygnus s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

 

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama