reklama

NASA zveřejnila fotky obří ledové sopky na Plutu – nádhera!

Wright Mons Foto: Wright MonsFoto: All

Další várka parádních fotek z okraje luneční soustavy je tu!

Sonda New Horizons, která pro NASA snímá povrch a okolí Pluta, posílá stále nové a nové snímky – jeden víc fascinující než druhý.

Nová várka fotek, které NASA zveřejnila, ukazuje dva potenciální kryovulkány neboli ledové vulkány na Plutu: Wright Mons a Piccard Mons. Zejména ten první astronomy zaujal – jednak pro svou velikost a také pro kvalitu, v jaké se sondě podařilo ho nafotit.

Co jsou ledové vulkány?

Jak název napovídá, jde o sopky, ale místo lávy, jak je obvyklé na Zemi, vyvrhují z útrob planetky led. Nejde o čistý led, ale o směsici ledu, vody, dusíku, čpavku a dalších prvků ...

colorized_wright_mons_cropped Foto:

Snímek ukazuje relativně neporušený povrch sopky, což naznačuje, že jde o povrch, který se zformoval teprve nedávno. Zbytek fotografie je pro ně záhadou: netuší, co jsou ty obrovské červené skvrny, ani dosud nemají jasný důkaz, že jde opravdu o kryovulkán.

Ví jen, že na takového drobka, jako je Pluto, jde o zcela obří útvar: v průměru měří 145 kilometrů a na výšku 4 kilometry. Pokud to opravdu je kryovulkán, pak jde o největší objekt tohoto typu v naší sluneční soustavě…

Článek

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za hranice všednosti Foto:
10:40 11:15
57%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama