reklama

Na co se v roce 2016 nejvíc těšit na obloze? TOP astronomické jevy, které by vám neměly uniknout!

Obloha 2016 Foto: Obloha 2016Foto: All

Rok 2016 na obloze bude rokem planetárním!

"Oblohu letos ovládnou planety. Jedno z nejzajímavějších astronomických pozorování nabídne Merkur. Začátkem května totiž nastane úkaz, který je možné pozorovat jen zhruba čtrnáctkrát za století přechod Merkuru před Sluncem. V říjnu má být v jedné noci vidět všech pět planet pozorovatelných pouhým okem. Na večerní obloze bude vidět Venuše, Mars a Saturn, zatímco na ranní obloze bude Merkur a Jupiter," řekl dnes mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan

Leden a spol.

Leden patří například kometě C/2013 US10 Catalina, která bude 17. ledna nejblíže k Zemi a do konce ledna se bude pohybovat mezi Velkým vozem a Malým vozem. "Kometa je na horách v dobrých podmínkách na hranici pozorovatelnosti okem, malý dalekohled na ni postačí a ukáže její dva chvosty," řekl Suchan.

Zatímco Venuše je v lednu jitřenkou, koncem roku se objeví na večerní obloze jako večernice. Březen bude patřit největší planetě sluneční soustavy Jupiteru. Ten se 8. března bude nacházet v opozici se Sluncem a fanoušci astronomie ho budou moct pozorovat celou noc. 

Nejlepší pozorovací podmínky tohoto roku pro planetu Merkur nastávají v dubnu. Spatříme ho v polovině měsíce večer nad západním obzorem. Květnová obloha bude patřit Marsu. Na obloze ho bude možné pozorovat po celou noc, protože na 22. května připadá jeho opozice se Sluncem.

"3. června nastane opozice Saturnu se Sluncem a nejlepšími podmínkami pro pozorování této nejkrásnější planety sluneční soustavy se tak završí letošní planetární přehlídka," popsal Suchan.

Astronomický vrchol roku

Tím nejvelkolepějším hráčem na obloze roku 2016 bude podle Suchana planeta Merkur, která je ke Slunci nejbližší. Přechod Merkuru před Sluncem je viditelný zhruba čtrnáctkrát za století. Nastane letos 9. května. Naposledy ho Češi pozorovali v roce 2003, příští nastane 11. listopadu 2019. "Ten letošní budeme moci pozorovat téměř v celém průběhu. Začne krátce po poledni vysoko nad jižním obzorem a budeme ho moci pozorovat do západu Slunce," dodal Suchan.

Jediné viditelné zatmění polostínové zatmění Měsíce nastane 16. září. Dobré podmínky pro pozorování planet pak nabídne říjen, v jedné noci jich bude viditelných hned pět. Oblohu také zpestří dva početné meteorické roje. Ten známější jsou Perseidy, jejichž maximum připadá na 12. srpna ve 14 hodin, a tak v nocích z 11. na 12. a z 12. na 13. srpna bude vidět nejvíce meteorů. Meteorický roj Geminidy má maximum 14. prosince.

ČTK

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama