reklama

Kouření marihuany přepisuje lidskou DNA, dokázali australští genetici!

Dívka s marihuanou Foto: Dívka s marihuanouFoto: All

Nový výzkum vrhá na marihuanu trošku problematické světlo...

Čím dál více zemí liberalizuje své zákony vztahující se k marihuaně. Tato droga se stává v řadě států volně dostupnou, anebo přinejmenším snadněji dostupnou. Ale nové poznatky australských vědců vrhají na legalizaci marihuany nové světlo…

Lékaři z University of Western Australia tvrdí, že užívání marihuany může mutovat DNA uživatele – což pak může vést k tomu, že děti těchto lidí mají větší sklony ke vzniku rakoviny. Vědci o tom referovali v odborném magazínu Mutation Research/Fundamental and Molecular Mechanisms of Mutagenesis. Jejich studie vychází ze starších prací o vzniku některých genetických mutací. Jedná se o proces, jemuž se odborně říká chromothripse – jde o typ molekulární přestavby, při níž se DNA mění tak, že další generace jsou citlivější vůči některým jevům. V tomto případě vůči rakovině… Ve zkratce: děti lidí, kteří kouří marihuanu, mají větší šanci, že během svého života dostanou rakovinu…

Co přesně se v těle děje? Během jaderného dělení jsou chromozomy seskupeny na tzv. dělících vřeténcích – ty zajišťují, že se správné geny dostanou na správné místo při spojování s jinými chromozomy. Některé toxiny ale způsobují, že se vřeténka deformují – a DNA je pak poškozená. Pokud jsou díky tomu poškozeny geny, které nás chrání před rakovinou, pak je jasné, k čemu to směřuje.

Vědecký tým na základě těchto nových zjištění upozornil i na starší práce, které upozornily na asociaci mezi konzumací marihuany a mnoha nebezpečnými chorobami, například několika typy rakoviny. Podle některých narušuje THC, tedy účinná látka v marihuaně řetězce proteinu nazvaného tubulin – a právě ten je materiálem, z něhož se tvoří dělící vřeténka.

Článek

Marihuana je droga, která se získává usušením květenství samičích rostlin konopí. Foto:

Kdo doopravdy může za to, že marihuana stále ještě není lék?

Marihuana a USA – to je boj na život a na smrt!

 

Vědci z toho vyvozují, že marihuana způsobuje kvůli těmto mechanismům oslabování genů, které chrání lidský organismus před rakovinou. U samotných kuřáků se to ještě neprojeví, ale jejich geny se přenesou na jejich potomstvo – takže děti pak mají horší obranyschopnost vůči rakovině. „Rodiče si nemusejí uvědomovat, že nosí tyto mutace, ale ty pak mohou ovlivňovat další generace,“ popisují vědci ve zprávě.

Tyto výsledky zatím nebyly experimentálně ověřeny, proto je třeba brát je doposud velmi opatrně…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Stavba penangského mostu Foto:
11:25 12:25
53%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama