reklama

Klimatizace jsou sexistické a genderově nevyvážené, tvrdí studie. A má pravdu!

Klimoška v kanclu Foto: Klimoška v kancluFoto: All

Sice to zní jako zcela absurdní nesmysl, který jako by vzešel z hlavy nějaké extremistické feministky, ale opak je pravdou.

Kanceláře jsou sice většinou plné žen – ale klimatizace v nich nastavené na potřeby mužů. Konkrétně bílých mužů ve středném věku… Přitom statisticky potřebují ženy úplně jinou teplotu a ve „standardně nastavených“ kancelářích jim proto bývá chladno.

Jak je to možné a jak moc ženy trpí? Dnešní podoba klimatizací vznikla v 60.letech 20.století ve Spojených státech amerických. Tehdy byla ženská zaměstnanost výrazně nižší a také doba byla jiná – na potřeby žen vlastně nikdo moc nemyslel. Proto byla studie o tom, jaké teploty jsou pro klimatizace standardní, provedena na čtyřicetiletých mužích.

Problém je v tom, že klimatizace se odvíjí od metabolismu člověka – a ten se mezi pohlavími liší. Podle studie vědců z Maastrichtu je metabolismus žen asi o 35 procent nižší než u 40ti letých mužů. Vědci tvrdí, že ženám by nejlépe vyhovovala teplota v místnosti kolem 25 stupňů, zatímco muži by upřednostňovali 22 stupňů – tedy standard, který funguje dnes.

Autoři práce si myslí, že by se podle jejich výsledků mělo opravit i nastavení klimatizací, ideálně tak, aby se dostalo na průměrnou hodnotu. Ale věří, že lepšímu komfortu žen v kancelářích by prospěl i posun o jediný stupeň Celsia.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama