reklama

Když v létě za vodou, tak do Techmanie

Techmania, křivule Foto: Techmania, křivuleFoto: All

Do kapky vody se vejde celý svět a nebýt vody, nebyl by ani ten svět.

Povrch Země tvoří voda skoro ze tří čtvrtin. Lidské tělo více než z poloviny. Bez vody si neumíme představit správné léto. Někdo jezdí k ní, někdo na ní. Někdo ji pije, aby ho zchladila zevnitř, jiný se v ní smáčí, aby ho zchladila zvenku. Co ale o vodě doopravdy víme? Techmania Science Center v Plzni připravilo na léto zbrusu nové programy v laboratořích a dílnách, kde hraje tahle světová superstar hlavní roli. Návštěvníci dostanou příležitost nahlédnout do vody z vlastní studny, podívat se na zoubek její elektrické vodivosti nebo si vyrobit vodní mlýnek.

V laboratoři biologie se bude zkoumat, co všechno je ve vodě skryto a je to očím neviditelné. Úžas určitě vzbudí krása vodních řas při jejich čtyřistanásobném zvětšení a překvapení může přinést i rozbor vody zaměřený na přítomnost bakterie E. coli, která značí fekální kontaminaci.

Techmania, laboratoř Foto:

 

Fyzikální laboratoř představí vodu jako vodič elektřiny. Lidé si tu vyzkoušejí, zda ji vede lépe voda osolená, oslazená, destilovaná nebo třeba minerální. Navíc tu dostanou i odpověď na otázku, zda jsou všechna moře stejně slaná.

V chemické laboratoři čeká na návštěvníky překvapení: vodou se dá totiž i zapalovat! A i tady je připraven jednoduchý rozbor donesených vzorků.

Se svou troškou do vodního mlýna letní nabídky Techmanie přicházejí i zdejší dílny. Jejich program totiž nabídne výrobu vodního mlýnku, který pak může návštěvníkům klapat po celé léto třeba na potoce za chatou.

Techmania, dílny Foto:

Vodní programy v laboratořích a dílnách mohou lidé nakonec doplnit ještě důkladným prozkoumáním interaktivních exponátů v expozicích Vodní svět a Obnovitelné zdroje energie. Tady si prohlédnou cestu vody z mraků až do řeky, prozkoumají princip zdymadla, postaví vodnímu toku do cesty přehrady nebo přijdou na kloub jednoduchým mechanismům pracujícím s vodou, jako je Archimédův šroub nebo vodní výtah.

Plzeňská Techmanie zve zkrátka na celý den za vodou – a ani člověk nemusí mít s sebou plavky nebo loď.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za hranice všednosti Foto:
10:40 11:15
40%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama