reklama

Kdo byl první programátor na světě? Žena!

Ada Babbage Lovelace Foto: Ada Babbage LovelaceFoto: All

Přesně před 200 lety se narodila Ada Kingová, zřejmě první programátorka...

Britská matematička Augusta Ada Kingová, od jejíhož narození uplyne 10. prosince 200 let, je považována za první programátorku. Tato dcera slavného básníka George Gordona Byrona, po níž byl v roce 1979 pojmenován programovací jazyk Ada používaný armádou USA, se zřejmě podílela i na konstrukci předchůdce moderního počítače vynálezce Charlese Babbagea.

Babbagea poznala díky své zálibě v matematice a začala s ním spolupracovat na vývoji jeho "analytického stroje". Vymýšlela metody programování. Tento stroj měl základní prvky moderního počítače, jen logické úkony neprováděly elektrony v polovodičových prvcích, ale pohyb ozubených kol. A především jej šlo programovat pomocí děrných štítků. Významný podíl Kingové spočíval i v tom, že se starala o finance "vývojářského týmu" a snažila se popularizovat jejich práci. Právě v jejích poznámkách k tomuto stroji byl objeven algoritmus, který je považován za první známý počítačový program.

Kingová, hraběnka z Lovelace, ale zdědila po otci kromě literárních vloh i nevyrovnanou povahu a trpěla těžkými neurózami, jejichž tehdejší "léčba" spočívala v podávání opiátů, na nichž se stala závislou. Od manžela, hraběte Williama Kinga, s nímž měla tři děti a který byl milovníkem koňských dostihů, prý pochytila sázkařskou vášeň.

Ada Lovelace Foto:

Ada Lovelace

 

Ada Kingová zemřela 27. listopadu 1852 v pouhých sedmatřiceti letech na rakovinu dělohy. Babbage zbavený pomoci i finančních zdrojů Kingové se stáhl do ústraní a upadl v zapomenutí.

ČTK

Článek

Léčení závislých hráčů v Číně Foto:

V Číně léčí závislost na počítačových hrách v koncentračních táborech

Čína má problém, velký problém: čím dál více mladých lidí zde propadá absolutní závislosti na počítačových hrách.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Osudové chvíle Foto:
23:40 00:10
1%
DNES V TVMamut: Tajemství z ledu Foto:
20.00
DNES V TVKrálovství rostlin Foto:
21.10
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVévodkyně Foto:
20.15
DNES V TVDobyvatelé rudé planety Foto:
22.30
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama