reklama

Jsou pandy úplně odepsané? Proti nové hrozbě zřejmě nemají šanci

Když se panda lekne... Foto: Když se panda lekne...Foto: reprofoto youtube.com

Nová studie konstatuje, že pandy mají v přírodě dostatek potravy, aby se tam mohly množit. Současně ale ukazuje, jak špatné jsou jejich dlouhodobé vyhlídky…

Pandy se do opravdu vážných problémů dostaly v 80. letech 20. století. Tehdy začaly vymírat bambusové pralesy, jediný zdroj pandí potravy. Od té doby se Čína snaží tyto citlivé ekosystémy obnovovat, co to jen jde – a zdá se, že v posledních letech poměrně úspěšně. Dle poslední velké studie se zdá, že zásoby bambusu v přirozeném pandím prostředí jsou dostatečné pro to, aby se tito býložraví "medvědi" vrátili do svého rodného ekosystému ve větším množství.

Biologové se snaží o reintrodukci pand již dlouho, ale doposud se vlastně ani nevědělo, zda je na to příroda připravená. Ale nová práce jasně říká: „Zásoby bambusu v přírodních rezervacích nejsou faktorem, který by omezoval velikost pandí populace ani reintrodukčních programů.“ Fakt, že bambusu je dostatek, je důrazným impulzem pro další podporu těchto programů.

Jedna dospělá panda za den sežere 12–15 kilogramů bambusu.

V tom největším, v čínském Čengdu, se nyní nachází asi 150 pand, které by se teoreticky mohly vrátit do přírody.

Článek

Panda obědvající Foto:

Američani zjistili o pandách něco, co ani Číňani zatím nevěděli!

Pandy jsou podle amerických vědců družnější, než se myslelo.

Právě jejich studium umožnilo zjistit, proč bambusové pralesy pandám budou stačit. V klasických zoologických zahradách se pandy chovají jinak než v přírodě, takže podle jejich stravovacích návyků se tak úplně nedá usuzovat na spotřebu bambusu ve volné přírodě.

Tam jedna dospělá panda za den sežere 12–15 kilogramů bambusu – což je údaj, který je pro biology překvapením. Předtím se, právě pod vlivem údajů ze zoo, domnívali, že je metabolismus pand mnohem pomalejší. Nové údaje ale ukazují, že pandy spotřebují podobné množství biomasy jako podobně velká zvířata. Přes tato nová data si ochránci věří – bambusové pralesy jsou v dobrém stavu a pandám by stačily.

Ale… Čínští vědci upozorňují, že to nemusí trvat dlouho a bambusové pralesy zmizí úplně. Na vině je klimatická změna, která mění tvář Číny. Pokud se budou klimatické změny ubírat stejným směrem jako nyní, je ohrožen celý ekosystém čínských bambusových pralesů – i životy pand... Tito savci si totiž nedokážou poradit s velkými vedry – teplotní stres začínají mít, už když se teploty vyšplhají nad 25 stupňů Celsia! V přírodě se s tím vyrovnávají tak, že se přesouvají do vyšších nadmořských výšek a mikrohabitat s chladnějším klimatem. Pokud se ale teploty zvýší globálně, nebudou mít pandy šanci před vedrem uprchnout…

Text: RD

Článek

Panda obědvající Foto:

Američani zjistili o pandách něco, co ani Číňani zatím nevěděli!

Pandy jsou podle amerických vědců družnější, než se myslelo.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama