reklama

Jak nebezpečné jsou doopravdy severokorejské rakety: Doletí až do Česka?

Raketové vojsko Severní Koreje Foto: Raketové vojsko Severní KorejeFoto: All

Rakety KDLR by prý dokázaly zasáhnout i Aljašku...

Přesné údaje o počtech raket, kterými disponuje Severní Korea, nejsou oficiálně k dispozici. Podle posledních odhadů z roku 2015 vlastní Korejská lidová armáda (KLA) přes 1000 raket různého typu. Střely a výrobní technologie také prodává, nejvíce do Íránu. Rezoluce OSN jí zakazuje odpalovat balistické střely. Dnes Severní Korea navzdory mezinárodní kritice vypustila dopředu hlášenou raketu.

Fakta o balistických raketách KLDR:

- Balistická střela je strategická raketa schopná dopravit s vysokou přesností na různou vzdálenost bojovou hlavici, vybavenou konvenční výbušninou nebo častěji jadernou nebo termonukleární náloží.

- Tyto rakety se podle délky doletu dělí na balistické střely krátkého, středního a dlouhého doletu. Nejobávanější jsou ty poslední; například raketa Tepodong-2 s doletem přes 6000 kilometrů by mohla ohrozit americkou Aljašku.

- KLDR projektuje své balistické střely, aby mohly nést konvenční, chemické a případně jaderné nálože. Podle analytiků pracuje na vývoji jaderné nálože dostatečně malých rozměrů, aby ji mohla nést raketa.

- Vývoj raket v KLDR začal v 70. letech 20. století, kdy sem byly dodávány sovětské rakety R-300 Elbrus (SS-1 či Scud-B) o doletu 300 kilometrů. Na základě toho se korejští inženýři pustili do vývoje vlastních raket a na severovýchodním pobřeží země vybudovali raketovou střelnici Musudan.

Článek

Putin a Progress Foto:

Hřebík do rakve: USA by chtěly přestat kupovat raketové motory od Rusů!

"V Kongresu sílí odpor proti využívání ruských raketových motorů," píší světová média....

 

Přehled raket ve výzbroji KLDR:

Rakety krátkého doletu:

- KLDR má stovky těchto raket s doletem 150 kilometrů či méně. Ohledně zákazu testování těchto raket neexistují žádné mezinárodní dohody.

Rakety typu Scud:

- Hwasong-5 (Scud-B) je původně sovětská raketa s doletem 330 kilometrů. Poprvé testována v roce 1984.

- Hwasong-6 (Scud-C) je původně sovětská raketa s doletem 500 kilometrů. Ve výzbroji KLA od roku 1986. KLDR stále zdokonaluje tyto rakety, aby mohly nést těžší nálože.

Článek

Ruský raketoplán Buran  Foto:

Postavili Rusové lepší raketoplán než Američani?!

Buran sice letěl jenom jednou, možná jsme s ním však přišli o technický zázrak.

 

Rakety středního doletu:

- Rodong-1 (Scud-ER) je zkonstruovaná podle sovětské rakety Scud-ER; byla vyvinuta v roce 1991 a úspěšně vyzkoušena koncem května 1993. Dolet je 1000 až 1500 kilometrů, raketou lze ohrožovat Jižní Koreu, Indii a Japonsko.

- Rodong-2 – Balistická střela, schopná zasáhnout cíle ve vzdálenosti 1500 až 2000 kilometrů.

- Tepodong-1 – Vícestupňová balistická raketa středního doletu byla vyvinuta v roce 1995, má dolet 2000 až 2300 kilometrů. Poprvé vypálena 31. srpna 1998 přes Japonsko.

- IRBM – Balistická raketa středního doletu, má dolet asi 3000 kilometrů. Může ohrožovat vojenské základny na ostrově Guam.

Rakety mezikontinentální

- Tepodong-2 je obávaná mezikontinentální raketa dlouhého doletu. Vývoj byl zahájen na konci devadesátých let údajně za pomoci čínské raketové technologie.

- Raketa na tuhá paliva má dolet 3500 až 4500 kilometrů, který může být v závislosti na použitých motorech rozšířen na 6700 kilometrů, maximálně až 10 000 kilometrů.

Při prvním testu v červenci 2006 letěla asi 40 sekund, a potom vybuchla. Další verze testovaná v dubnu 2009 letěla asi 3000 kilometrů, než spadla do moře.

ČTK

Článek

Raketoplán X37B - Obrázek 2 Foto:

Supertajný americký raketoplán vyletí dnes do vesmíru. Jak to, že to všichni vědí?!

Letectvo USA počtvrté vypustí tajný experimentální raketoplán...


První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama