reklama

Hrozí, že se utrhne obrovský kus Antarktidy – možná už v březnu

Nansenův ledovcový šelf Foto: Nansenův ledovcový šelfFoto: NOAA

Globální změny klimatu způsobené člověkem mají největší dopady na ta nejextrémnější místa na Zemi – zatím. Teď varují vědci, kteří působí na Antarktidě, že oteplování bude mít už brzy další oběť…

Jde o Nansenův šelfový ledovec – obrovskou masu sněhu a ledu velkou jako dvojnásobek Manahttanu. Jeho plocha zaujímá asi 1750 kilometrů čtverečních; v poslední době se na něm ale objevila obří trhlina. Poprvé ji zaznamenal americký satelit Landsat 8 na konci února 2014. Od té doby se trhlina šíří a podle expertů to vypadá, že by se mohl utrhnout.

Stabilita ledovců je v posledních desetiletích ohrožena globálními změnami klimatu, Nansenův ledovec by nebyl zdaleka prvním, jemuž se to stalo: Již roku 1995 podobně zkolaboval ledovec Larsen-A, později Larsen-B a podle odhadů to čeká i Larsen-C.

Co je to šelfový ledovec?

Šelfový ledovec je zvláštním typem přírodního tělesa tvořeného ledem, které pokrývá moře v souvislé vrstvě při pobřeží pevnin a ostrovů v polárních oblastech. Vždy bývá určitou částí spojen s blízkým pobřežím nebo pevninským ledovcem. Mocnost ledovce se může pohybovat v rozmezí od jednotek do stovek metrů. Na hladině plave v důsledku nižší hustoty ledu ve srovnání s hustotou mořské vody. Díky tomuto faktu je vždy přibližně 90 procent ledovce pod hladinou a 10 procent nad úrovní hladiny moře.(wiki)

 

Důsledky?

Před dvěma lety byla trhlina v podstatě neviditelná, momentálně už se jasně rýsuje na všech fotografiích a hrozí, že ledovec zcela odtrhne od zbytku kontinentu. Globálně by odtržení Nansenova ledovce nemělo mít na celkový stav Antarktidy velký vliv; jde jen o menší ledovec, jehož odtržení by znamenalo zmenšení objemu ledu na Antarktidě o pouhé 0,1 procento.

Kolapsy šelfových ledovců ani nijak výrazně nezvednou hladiny oceánů: sice jsou napojené na pobřeží, ale většinou plavou na vodě,

Problémem je spíše fakt, že to ukazuje, jak se Antarktida mění velkou rychlostí a její změny jsou jen těžko předpověditelné. Například výše zmíněný ledovec Larsen-C je větší než Wales…

Článek

Antarktida Foto:

Globální oteplování potvrzeno českými vědci. V Antarktidě naměřili rekordní horko!

Automatická měřicí stanice Masarykovy univerzity loni v březnu nejspíš zachytila dosud nejvyšší naměřenou teplotu v Antarktidě: 17,8 stupně Celsia.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Záhada hmoty Foto:
12:25 13:40
43%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama