reklama

Gorila Koko promluvila o globálním oteplování – a vědci si myslí, že je to podvod

Gorila Koko dostal dvě koťata - Obrázek 1 Foto: Gorila Koko dostal dvě koťata - Obrázek 1Foto: All

Dojemné – a podvodné...

Jedním z nejsdílenějších videí druhé poloviny loňského roku byla „řeč“ gorily Koko k lidstvu. Slavná gorila v ní lidstvo varovala před důsledky globálních změn klimatu – shodou okolností přesně v době, kdy začínala v Paříži velká konference COP21 o stejném tématu. Od té doby se stále častěji začínají ozývat experti na primáty s tím, že tohle je prostě podvod…

Je to možné?

Koko je opravdu nesmírně inteligentní gorila. Dokáže používat upravenou verzi amerického znakového jazyka, podle jejích trenérů umí víc než 1000 znaků. Na videu (máte ho i tady v článku) vysvětluje důležitost toho, proč je důležité chránit přírodu. Za sdělení jsou zodpovědné nadace Gorilla Foundation, která se o Koko stará, a NOE Conservation, která by ráda chránila biodiverzitu planety. Závěr videa pak tvoří výzva, aby svět odsouhlasil návrhy COP21 a svět o biodiverzitu nepřišel.

Je ale vůbec možné, aby gorila chápala tak komplexní pojmy, jako je biodiverzita nebo globální změny klimatu? „Pochopitelně ne,“ vyjádřil se pro Huffington Post ředitel Primate Cognition Lab Herbert Terrace. Tento vědec, který pracuje na Columbia University, video kritizuje od počátku a předkládá logické argumenty.

Považuje video za vysoce matoucí, protože „nevíme, na co se gorily její ošetřovatel předtím ptal, než odpovídala.“ Navíc řada znaků, které Koko používá, není používána univerzálně – je tedy jen na jejích ošetřovatelích, jak je vyloží…

Podle producentů kritizovaného videa dostala gorila scénář natáčení; její informace přitom vycházely z jednoho čísla časopisu National Geographic. Údajně ji toto téma velmi zaujalo a při samotném natáčení pak improvizovala – ale její zpráva byla jednoznačná. Na oficiálním youtubovém kanálu pak bylo toto video označeno jako reakce Koko na informaci o tom, „co je v sázce na COP21“.

Že producenti extrémně přehánějí, tvrdí i další primátologové, například Barbara Kingová. Koko podle ní sice má základní schopnost chápat význam slov a umí znakovat slova i jednoduché řetězce, ale to, co jí přisuzují producenti videa, je nesmyslné. „Mezi jednoduchými pojmy a komplikovanými ekologickými myšlenkami je ale velký rozdíl!“ tvrdí Kingová. Neexistuje podle ní žádný důkaz o tom, že by Koko byla schopná takové intelektuální aktivity.

 

Na stranu skeptiků se přihlásil i slavný biolog Frans de Waal, žijící legenda výzkumu primátů. „Zpráva, kterou Koko vyslala, je daleko za hranicí toho, co gorily chápou a o co se zajímají. V odborné literatuře neexistuje nic, co by tvrzení, že Koko chápe tyto koncepty, podpořilo…“ reagoval de Waal.

Tento vědec je na autory videa dost naštvaný. Snižují podle něj věrohodnost celého výzkumu primátů a také vrhají velmi špatné světlo na výzkum komunikace s primáty.

Gorilla Foundation na tyto námitky nijak nereagovala…

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVVelký Foto:
20.15
DNES V TVDoktor Jekyll a pan Hyde Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45

reklama