reklama

Doba fúzní je tady! První fúzní reaktor spustili kousek od českých hranic!

W7-X Foto: W7-XFoto: All

Německý pokusný fúzní reaktor poprvé vyrobil plazmu!

Německý experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X, který je největší svého druhu, 10. úrosince poprvé od svého dokončení v říjnu letošního roku vyprodukoval plazmu. Informovala o tom agentura DPA. Reaktor byl postaven v Institutu Maxe Plancka pro plazmovou fyziku v severoněmeckém Greifswaldu jako testovací zařízení, které má ověřit tuto technologii pro budoucí praktické využití k výrobě elektrické energie.

"Je to úžasný den," okomentovala úspěšný experiment vědecká ředitelka Sibylle Günterová. Při testu bylo v magnetickém poli vakuové komory zahřáto 10 miligramů helia na jeden milion stupňů Celsia, což změnilo skupenství helia na plazmu. Na počátku nadcházejícího roku plánují vědci v zařízení poprvé vyrobit vodíkovou plazmu.

 Dnes se odborníkům podařilo udržet plazmu 50 milisekund. Dalším krokem tak bude tuto dobu prodloužit a zároveň zjistit, jak nejlépe vyprodukovat a zahřívat plazmu pomocí mikrovln. Zařízení je navrženo tak, aby mohlo pracovat s až 30minutovým výbojem plazmatu. K dosažení jaderné fúze je pak nutné dosáhnout teploty okolo 100 milionů stupňů Celsia, poznamenal portál theengineer.co.uk.

Německý fúzní reaktor využívá technologii stellarátoru, který podobně jako tokamak udržuje horké plazma v magnetickém poli. S tokamaky, které někteří odborníci považují za nadějnější vývojovou větev, experimentuje například Česká republika.

V současné době se vyrábí energie v jaderných elektrárnách štěpením atomových jader. Fúze je opačný proces, kterým produkuje energii například Slunce a ostatní hvězdy. Fúzí nyní na Zemi vzniká energie pouze v pokusných reaktorech.

ČTK

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama