reklama

Dinosauři vymírali dávno před dopadem meteoritu, tvrdí vědci

Bizarní dinosaurus Foto: Bizarní dinosaurusFoto: All

Dinosauři začali vymírat už dávno předtím, než před 66 miliony let na Zemi dopadl velký meteorit.

Ve své studii uveřejněné v prestižním časopisu americké akademie věd Proceedings to napsali britští vědci z univerzity v Readingu. Dinosauři podle paleontologů neměli schopnost dostatečně rychle nahrazovat vymírající druhy novými, a proto se nedokázali vypořádat ani s katastrofou způsobenou vesmírným tělesem.

Většina vědců se v současnosti shoduje na tom, že konec dinosaurů jako živočišného druhu způsobil dopad meteoritu v oblasti dnešního Mexika. Podle vědců z univerzity v Readingu se ale dosud věnovala jen malá pozornost faktu, že některé druhy dinosaurů začaly mizet již dávno před touto katastrofou. Rozhodli se proto statisticky vyhodnotit dostupná data o jednotlivých druzích stovek pravěkých ještěrů.

Výsledky analýz podle nich ukázaly, že se už před dopadem meteoritu postupně snižovala druhová pestrost všech skupin dinosaurů a některé větve nakonec zcela vymřely a to již 24 milionů let před meteorickou katastrofou. Výjimku tvořili pouze býložraví hadrosauři a ceratopsidé, kterým se pravděpodobně díky vyvinutí silných čelistí a zubů dařilo konzumovat i takové druhy rostlin, které jiné druhy nebyly schopné pozřít.

Článek

morelladon beltrani Foto:

Ve Španělsku objevili neznámého dinosaura - měl podivný vějíř!

Země je stále plná překvapení - jen je vykopat!

 

Co přesně bylo příčinou úbytku pestrosti druhů dinosaurů před konečným vymřením, se vědcům zjistit nepodařilo. S největší pravděpodobností šlo o zvýšenou sopečnou aktivitu, klimatické změny nebo konkurenci rychleji se rozvíjejících živočišných druhů.

ČTK

Článek

yi-qi, rekonstrukce Foto:

Dinosaurus s netopýřími křídly – další „zvrhlý“ nápad evoluce?

Občas to vypadá, jako by si evoluce se svými schopnostmi nevěděla rady. Její poslední objevený pokus vypadá jako kříženec dinosaura a netopýra.


První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Pod hladinou Foto:
18:55 20:00
82%
DNES V TVStrážci nebes Foto:
21.10
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama