reklama

Ztracené a potopené: Čínské Lví město se stalo rájem pro potápěče

Potopené Lví město  Foto: Potopené Lví město Foto: Fubiz

Potápět se v moři nebo jezeře je úžasné. Ale tento zážitek je opravdu zcela mimořádný.

Město v jezeře – to není jen metropole z Hobita, ale také reálné město staré 1800 let. Najdete ho v Číně, ale dnes už není na jezeře, ale pod jeho hladinou.

Jmenovalo se Lví město a před 1800 lety to byl aglomerace, v níž žilo zřejmě víc lidí než v celých tehdejších Čechách. Mocná metropole dynastie Chan byla založena roku 208 našeho letopočtu a od té doby prosperovala až do 20. století. Na vrcholu moci zde žilo téměř 300 000 obyvatel. Pak ale město prakticky přes noc zaniklo…

Stalo se to v září 1959. Čínská vláda se v rámci kulturní revoluce rozhodla, že město vlastně není tak moc potřeba – zato je nutné, aby zde vznikla obrovská přehradní nádrž. Během krátké doby odsud bylo odstěhováno 290 000 obyvatel, většina tu přitom žila desítky generací. Přehradní nádrž Quindao zatopila vše, co leželo do hranice 108 metrů nad mořem. Dnes se tak město nachází asi 30–40 metrů pod hladinou přehrady.

Čínu pak město přestalo zajímat, v té době se na historické památky pohlíželo jako na zbytečný odkaz dávno zapomenuté minulosti. To trvalo až do roku 2002, kdy se čínská státní televize ve spolupráci se soukromými investory rozhodla, že město prozkoumá – a v ideálním případě tu najde nějaké ty zapomenuté poklady. Pomocí sonarů a armádních potápěčů bylo nejprve třeba najít město a zhruba ho prozkoumat.

Od té doby se smí zatopené město prozkoumávat volně, tedy pokud máte licenci. Několik zahraničních společností už to dělá – a zážitky z ponorů jsou mimořádné.

Více informací TADY.

Mocná říše

Období čínské dynastie Chan, dlouhé čtyři století, je považováno za zlatou éru v čínské historii. Vládla v období 206 př. n. l. – 220 n. l. I v současnosti se většinové etnikum Číny identifikuje jako Chanové. 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama