reklama

Způsobili italští klimatologové zemětřesení, při němž zemřelo 300 lidí?

Zemětřesení v Aquile Foto: Zemětřesení v AquileFoto: All

Může člověk způsobit zemětřesení? Italský soud o tom nedávno rozhodl...

Italský odvolací soud osvobodil sedm expertů odsouzených před dvěma roky za údajné podcenění rizik před tragickým zemětřesením ve městě Aquila.

Tehdejší rozsudek, podle kterého měli odsouzení jít na šest let do vězení, vyvolal ve vědecké komunitě ohromení a pobouření. Zemětřesení si vyžádalo v roce 2009 přes 300 mrtvých, mezi nimiž byli i dva Češi.

Odvolací soud dnes rozsudek tribunálu nižší instance zcela smetl se stolu s poukazem na to, že vědcům vůbec nebyl prokázán žádný trestný čin. Předchozí soud ovšem tvrdil, že se odsouzení dopustili neúmyslného zabití, když nebezpečí silných otřesů podcenili.

Anketa

Věříte, že klimatologové způsobují spíš problémy než něco dobrého?

 

Mezi osvobozenými vědci figurují velká jména italské vědy jako profesor Enzo Boschi, který byl donedávna předsedou italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV), profesor fyziky na univerzitě v Janově Claudio Eva nebo seizmolog Giulio Selvaggi. Jejich kolegové tvrdí, že stíhání bylo nesmyslné, protože zemětřesení nikdy nelze předem přesně předvídat.

Šest seismologů a jeden vládní činitel se koncem března 2009 účastnili schůzky, po níž výbor pro posouzení rizika řekl představitelům Aquily, že velké zemětřesení je nepravděpodobné, byť nikoli nemožné. Šest dní poté, uprostřed noci 6. dubna, Aquilu zasáhly otřesy o síle 6,3 stupně: zahynulo 309 lidí a 80 000 osob se ocitlo bez střechy nad hlavou.

ČTK

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama