reklama

Vymře Evropa? Příklad Itálie ukazuje, že to je možné

Vymírající Evropa Foto: Vymírající EvropaFoto: Thinkstock

Proč roste podíl rodin, které nechtějí mít děti? A kam až to může vést?

Mohou mít děti, ale nechtějí je. Itálie drží evropský rekord v párech, které se rozhodly zůstat bezdětné, ačkoli by děti mít mohly. Je to z egoismu? Nebo proto, že povolání rodiče je příliš náročné? Nebo proto, že ztratili důvěru v budoucnost?

Důvodů, proč si nepořizovat děti, je dnes dost: zaměstnání bývá náročné, časy prý jsou špatné a budoucnost nejistá. Lidé zůstávají spolu, ale o dětech nehovoří. Nejdříve je třeba koupit dům, dostudovat, postarat se o staré rodiče, upevnit si postavení v zaměstnání. Nebo tu ani tyto důvody nejsou, ale lidé zkrátka potomky na svět nepřivádějí jen proto, aby se mohli více radovat ze života. Bez odpovědnosti, protože bez dětí to je snadnější, píše italský týdeník L'Espresso.

V Itálii roste počet bezdětných párů, ať už to jsou ty, které děti vůbec nechtějí, nebo ty, které by je sice snad chtěly, ale stále to odkládají, až je pak pozdě. V anglosaských zemích se jim říká childfree, což je třeba odlišovat od childless, párů, které děti mít nemohou.

Rodina je zlo!

V Itálii dokonce existuje hnutí, jehož stoupenci plní internet slogany proti oslavě mateřství a plození, proti kultu dětí a proti tvrzení, že být maminkou je krásné. Za tímto předvojem je skryt mnohem méně viditelný, o to však početnější zástup bezdětných. Jeho hranice jsou nejasné, ale rok od roku roste.

Anketa

Jsou děti příliš velký luxus, na to aby si je dnes rodiče mohli dovolit?

"Itálie drží evropské prvenství v počtu bezdětných žen. Z těch, které se narodily kolem roku 1965, nemělo děti asi 24 procent. To je dosti vysoký podíl: například ve Francii to je pouze deset procent," uvádí Letizia Mencariniová z Florentské univerzity. "V posledním desetiletí vzrostlo procento bezdětných párů i v Itálii, zemi s dominující katolickou výchovou. Mezi nimi jsou ti, kdo se vědomě rozhodli děti nemít, i ti, kdo prostě nemají dost silnou motivaci. A důvody? Svět je krutý, sužuje jej krize, a proto by to byl příliš velký závazek. Takové páry si také vytvářejí vlastní důvody, o nichž jsou pak přesvědčeny," dodává. Výsledek je tentýž: žádné děti. Je to obrat o 180 stupňů v celé historii Itálie, orientované vždy na rodinu.

"Ještě před několika lety si lidé pořizovali málo dětí, ale měli je všichni. Dnes už to tak není," říká Maria Letizia Tanturriová z Padovské univerzity, která spolupracuje na evropském projektu Families and Societies.

"Mysleli jsme, že páry, které nechtějí děti, nemají podporu rodiny, ale není to tak. Za tímto rozhodnutím nestojí nutně materiální důvody, ale důvody často ne zcela racionální. Když hovoříme se čtyřicetiletými ženami, odpovídají na otázku, proč nemají děti, mlhavě. Říkají, že teď už nemohou a dříve že by je snad měly, kdyby... Jakoby nevěděly, že jsou biologické hranice a že i umělé oplodnění má své meze. Nejprve chtějí zaměstnání, pak dům, pak ještě něco dalšího, a když je vše připraveno, tak se dětí vzdají," říká.

Článek

Nesmrtelný pelikán

Nesmrtelný pták? Pelikán přežil 110 průstřelů

Izraelská média zachytila pozoruhodný příběh pelikána, který odmítl zemřít.

"Děti? Nikdy jsem po nich silně nezatoužil," říká osmapadesátiletý manažer Luigi Corsi. "Měl jsem vždy náročnou práci a s manželkou jsme se shodovali v tom, že děti netvoří středobod našeho života. Jestli mi chybí? Ne, můj život je i tak dost bohatý. Raději dělám strýčka než tatínka a nechávám odpovědnost na jiných. Umím řešit složité problémy v zaměstnání, ale ty problémy, které s sebou nesou děti, mě odstrašují."

Ničí děti život?

V současnosti se rozšířil názor, že rodičovská role je příliš složitá a možnost neúspěchu vysoká. Někteří nechtějí riskovat, že jako rodiče ztroskotají, jiní si nechtějí "zničit život".

"Dítě? Pravda je, že mám strach, že nebudu dost na úrovni, že nebudu dobrá matka. Abych měla pocit, že plním dokonale roli matky, musela bych dávat všechnu svou energii dítěti a musela bych se vzdát tolika věcí, necítím se na to. Můj manžel nenaléhá," uvádí třiatřicetiletá Alessia Nobiliová.

"V Itálii je 70 procent žen přesvědčeno o tom, že pracuje-li matka, dítě to pociťuje. V jiných evropských zemích to není více než pět procent," říká Tantarriová. Od rodičů se očekává příliš mnoho, tvrdí mnohé bezdětné páry. Nakonec si raději pořídí kočky nebo psy, kteří vyžadují méně péče.

V Evropě drží v podílu bezdětných párů primát Itálie, ale podobnou situaci zažívají i ve Spojených státech. Porodnost v USA je nejnižší v historii, podíl bezdětných žen se od 90. let téměř zdvojnásobil, napsal nedávno časopis Time. Podle amerického statistického úřadu nemá každá pátá žena ve věku pětačtyřiceti let děti. U žen narozených v letech 1965 až 1978 tento podíl stoupá na 43 procent.

ČTK

Článek

Fallout apokalypsa

Pohromou k restartu: kdy zkolabuje západní civilizace?

Vyspělý svět degeneruje. Jak ale navodit možnost změny, aniž by došlo k válkám?
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Divoký Singapur Foto:
18:55 20:00
12%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama