reklama

Vlezte si na 30 hodin do mrtvé velryby – recept pro revmatiky

Mrtvý vorvaň Foto: Mrtvý vorvaňFoto: All

Až vám zase někdo bude tvrdit, že přírodní medicína je úžasná, pošlete mu odkaz na tento článek!

Občas naši dobu pokládáme za barbarskou – a začátek 20. století za vrchol gentlemanství a civilizace. Tak tenhle mýtus bychom rádi rozbili na padrť a pak ho zadupali do země.

V Austrálii na konci 19. století vymysleli lékaři velmi podivný, ale údajně zaručeně účinný recept na revmatismus. Stalo se to roku 1896: jeden australský rybář se opil a zcela namol se zalezl ukrýt do velrybí mršiny vyplavené na mělčinu. Vylezl z ní po několika hodinách; přišel nejen o kocovinu, ale také o revma, které ho předtím hodně trápilo.

O této příhodě informoval tehdy velmi populární deník Pall Mall Gazette a článek vzbudil velký rozruch. Lékaři to sice nepředepisovali, ale lidé začali podivnou léčebnou praktiku sami vyhledávat: velrybáři vykuchávali mršiny vyplavené na pláž a vysekávali v nich jakési tunely, kam si pak léčby chtiví revmatici zalézali.

Anketa

Vlezli byste si do mrtvé velryby, abyste se zbavili revmatu?

Ustálila se praxe, že ideální doba pobytu ve velrybě je 30 hodin. Díra se do velryby vysekávala shora a pacient se do ní umístil jako semínko do dolíku – vykukovala mu jenom hlava.

Nejrozšířenější byl tento zvyk v městečku Eden na jihovýchodním pobřeží Austrálie. Existence této praktiky je doložená z mnoha zdrojů, píše se o ní například v záznamech Australského námořního muzea – a informovala o ní například i BBC.

Neexistují však žádné doklady o tom, jakým způsobem měly velrybí mršiny léčit; nepodařilo se najít žádné vědecké zdůvodnění – ani tehdy ani dnes. Revma však bylo na přelomu letopočtů takovým postrachem, že lidé udělali cokoliv, jen aby se ho zbavili…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Článek

Pobíjení kytovců na Faerských ostrovech Foto: Wikimedia Commons

Krvavý masakr velryb: tradice, které se domorodci nevzdají

Voda se barví do krvava a televizní moderátorka oznamuje, že každoročně se na Faerských ostrovech uloví 1500 velryb. Mezinárodní velrybářská komise, jejíž členem je i ČR ...

 

Článek

Nové fotky Migaloo, ve výskoku Foto: http://www.mymodernmet.com/

OBRAZEM: Nové fotky jediné bílé velryby jsou dechberoucí

Na světě existuje jen jediný bílý keporkak. Jmenuje se Migaloo a je úžasný.

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama