reklama

Vlaštovky jsou už tady! Odkud k nám létají a proč byly symbolem zla?

Vlaštovka obecná Foto: Vlaštovka obecnáFoto: Malene. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landsvale.jpg#/media/File:Landsvale.jpg

Co znamená přílet vlaštovek do Česka?

Během uplynulého víkendu dorazily do Česka první vlaštovky! První pozorování se objevila v sobotu 21. března ve Faunistické databázi České společnosti ornitologické www.birds.cz. Tu první pozorovali členové ČSO včera dopoledne ve Františkových Lázních, odpoledne se druhá vlaštovka objevila u Kněžických rybníků na Žatecku.

Minulý týden panovalo v Evropě teplé počasí, což mohlo urychlit tah stěhovavých ptáků. Současné ochlazení však vlaštovkám a dalším hmyzožravcům nepřeje, protože za nízkých teplot nebudou mít k dispozici dostatek potravy.

Navíc jsou po dlouhé cestě z Afriky vyčerpaní a potřebovali by rychle obnovit tukové zásoby. Kromě vlaštovek již přiletěli např. skřivani, čejky, konipasi, drozdi, rehci i první čápi.

"Jedna vlaštovka skutečně jaro nedělá, přesto se ale jaro nezadržitelně blíží," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. "Návrat tažných ptáků je symbolem jara odpradávna. I v dnešní době se pozorování ptáků v této době věnuje nejvíc lidí."

Co jste nevěděli o vlaštovce:

Vlaštovky jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách. Miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov, jako jsou chlévy, stodoly, maštale, nebo v průjezdech a chodbách domů. Samice snáší 3–6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu. Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.

 

Zajímavosti o vlaštovce:

  • lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí
  • staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše
  • staří Římani je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo
  • dříve si lidé mysleli, že se na zimu zahrabává do bahna
  • táhne rychlostí až 300 km za den
  • nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8503 km)
  • největší pražské hnízdiště se nachází v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích
  • nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama